Rus dış politikasında enerjinin rolü ve AB enerji politikasına etkisi
The role of energy in Russian foreign policy and its implications for EU energy policy
- Tez No: 302241
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİTAT ÇELİKPALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Son on yılda enerji kaynaklarının kullanılmasıyla Rus dış politikası aktif hale gelmiştir. Bu durum, Avrupa Birliği'nin artan tüketimi ve ithalat bağımlılığına karşılık oluşturmaya çalıştığı enerji politikası üzerinde önemli etkiler yaratmıştır. Çalışmamızda, Vladimir Putin'in başkan olması ile birlikte önem kazanan ?kontrollü demokrasi? ve ?egemen demokrasi? anlayışları çerçevesinde oluşan Rus dış politikasında değişimler ele alınacaktır. Buna ek olarak enerji kaynaklarının dış politikada nasıl bir baskı aracı olarak kullanıldığı belirtilecektir. Enerji kaynakları ile yönlendirilen Rus dış politikasına cevaben AB, birlik seviyesinde oluşturulmak istenen enerji politikası ve enerji güvenliği için güzergâh farklılaştırmasını ve iç enerji pazarını oluşturmaya çalışmaktadır. Ayrıca, AB'nin gerçekleştirmeye çalıştığı bu iki enerji politikası üzerindeki Rus dış politikasının etkisi oldukça fazladır. Bu gelişme AB seviyesinde bir enerji politikasının oluşturulmasını engellemektedir.
Özet (Çeviri)
In the last decade, Russian foreign policy which is directed by energy sources has become active. This situation has created significant implications on energy policy of European Union in response to growing consumption and import dependency. In this thesis, it is assessed that the changes of Russian foreign policy which is emerged in the framework of ?managed democracy? and ?sovereign democracy? after Putin became the President of Russia. In addition to this, it is explained how energy sources use as a lever on foreign policy. EU has tried to establish policies of diversification of routes and internal energy market for energy policy in the level of Union and security of supply in response to Russian foreign policy which is directed by energy sources. Moreover, Russian foregin policy has big impact on these two policies. This development has blocked EU to prepare the energy policy in Union level.