Grek kültürünün yayıldığı halklarda hukuk
Greek spread the culture of peoples of law
- Tez No: 302255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL AKALIN ORBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Grek Kültürünün Yayıldığı Halklarda Hukuk adlı çalışmada ilk olarak bir sözel hukuk dönemi şeklinde başlayan ve daha sonra kanunların yazıya geçirilmesiyle yazılı hukuk dönemi olarak devam eden ve her poliste farklı biçimde gelişen hukuk sistemleri incelenmiştir.Araştırma üç ana bölüme ayrılmış, birinci bölümde Grek Öncesi Akdeniz Uygarlıklarında Hukuk, ikinci bölümde Yazılı Dönem Öncesi Grek Toplumundaki Hukuka Dair Sözel Yaklaşımlar ve üçüncü bölümde yazının mevzuatta kullanılmasıyla gelişen Arkaik, Klasik ve Hellenistik dönemlerde çeşitli polislerdeki hukuk sistemleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Greek Spread The Culture Of Rights By Law, the period of study was first started as a verbal law by passing the written law as a period and then continued writing laws and legal systems were developed in a different way each polis.The research divided into three sections, the first chapter of Mediterraenean Civilizations Before Greek Law Written in the second part of the period before the Law Society Greek Verbal Approaches and developing the use of Archaic legislation, writing in the third section, the Classical and Hellenistic periods, were the legal systems of varios polices