Ploutarkhos'un mythos'a yaklaşımı: Paralel yaşamlar ve Theseus-Romulus üzerine çözümleme
Plutarch's idea of myth: An analysis on his parallel lives and the so-called Theseus and Romulus
- Tez No: 302256
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANSU AÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yunan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, temel olarak Ploutarkhos'un Paralel Yaşamlar'ı içindeki, Atina ve Roma'nın eski dönemlerine ilişkin önemli bilgiler verdiği Theseus-Romulus adlı söylensel yaşamlarından hareketle, yazarın söylene bakışı araştırılmış ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Söz konusu yaşam çiftinin yapısal ve anlamsal içerikleri çözümlenmiştir. Ayrıca Ploutarkhos öncesi, bir yazın türü olarak Yunan yaşam öyküsünün ana çizgileriyle tarihsel gelişimi, Paralel Yaşamlar'ın ardalanı ve yapısının genel özellikleri incelenmiştir. Ploutarkhos'un Yaşamlar'ı yazma amacı ve kişilik çözümlemelerinin önemi üzerinde durulmuştur. Bu çalışma, Ploutarkhos'un yazarlığını daha iyi anlamaya yardımcı olacağı düşüncesiyle yazarın içinde yaşadığı dönemin sosyal, siyasi ve kültürel koşullarını ele almakla birlikte, yaşamının önemli dönemleri ve yapıtları üzerine derli toplu bilgiler de içermektedir. Ayrıca antikçağ yazınında ve Ploutarkhos'ta söylenin nasıl ele alındığı üzerinde durulmuştur. Ploutarkhos'u etkilediği düşünülen kimi antikçağ araştırmacılarının söylene yaklaşımlarıyla Ploutarkhos'unki belli ölçüde karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study primarily investigates and seeks to analyze Plutarch?s approach to myth with reference to the mythical Lives Theseus-Romulus, which is found in Parallel Lives and contains information about the ancient times of Athens and Rome. These two biographies are interpreted structurally and in terms of meaning. Furthermore, the genre of Greek biography before Plutarch and the background of Parallel Lives, along with its general structural features, are examined. Plutarch?s purpose in writing Lives and the significance of his character analyses is scrutinized. This study also provides a systematic overview of Plutarch?s life, his works, and the social, political and cultural conditions of his era in order to better comprehend his authorship. The treatment of myth by ancient authorial tradition and by Plutarch is also scrutinized. This study therefore also looks into the approaches to myth by some of the ancient authors thought to have influenced Plutarch and the study discusses their comparison, to some degree, with Plutarch?s idea of myth.