Rusya Federasyonu Ceza Hukukunda suça teşebbüs
Criminal attempt in the Criminal Law of the Russian Federation
  1. Tez No: 302260
  2. Yazar: EMİN HÜSEYNOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN SANCAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Rusya Federasyonu Ceza Kanunu'na bakıldığında sadece suça teşebbüsün değil, suça hazırlığın da cezalandırıldığı görülmektedir. Ancak suça hazırlık sadece ağır ve nitelikli ağır suçlar bakımından cezalandırılmakta, buna karşılık hafif ve orta dereceli suçlara hazırlık ise cezalandırılmamaktadır.Bununla birlikte, uygulamada suça hazırlık genellikle cezalandırılmamaktadır. Bunun nedeni, bu tür hareketlerin genellikle sosyal açıdan tehlike yaratmamasıdır. Rusya Federasyonu Ceza Kanunu'nun 14/2. maddesine göre, ceza kanununda yazılı suç tipine uymasına rağmen, az önemli olduğu için sosyal tehlikeli sayılmayan bir fiil suç sayılmaz.Rusya Federasyonu ceza hukukunda suça teşebbüs ve suça hazırlığın sadece doğrudan kastla mümkün olabileceği kabul edilmektedir.Rusya Federasyonu ceza hukukunda işlenemez suça teşebbüs de cezalandırılmaktadır. Örneğin öldürmek amacıyla bir kimseye zehir zannederek tebeşir tozu vermek veya canlı zannederek cesede ateş etmek fiilleri teşebbüs hükümlerine göre cezalandırılmaktadır. Bununla birlikte; beddua, lanetleme, ölüm büyüsü yapma gibi sosyal açıdan tehlikeli olmayan hareketler Rusya Federasyonu Ceza Kanunu'nun 14/2. maddesi kapsamında değerlendirilmekte ve cezalandırılmamaktadır.Rusya Federasyonu Ceza Kanunu'nda gönüllü vazgeçme, ?suça hazırlık hareketlerinin veya doğrudan doğruya suçun işlenmesine yönelmiş hareketlerin durdurulması? şeklinde düzenlenmiştir.Rusya Federasyonu Ceza Kanunu'nda suç öncesi ve suç sonrası etkin pişmanlık halleri düzenlenmiştir. Suç öncesi etkin pişmanlık, genel cezayı hafifletici neden olarak düzenlenmiştir. Suç sonrası etkin pişmanlık ise bazı durumlarda cezayı ortadan kaldıran neden olarak düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is seen that not only the criminal attempt but also the preparation for crime are punished in accordance with the Criminal Code of Russian Federation. However, the preparation for crime is just punished in the scope of indictable offense and major crime but the preparation for summary offense and the secondary offense are not penalized.Nevertheless, the preparation for crime is not generally penalized in the practice. Because, this kind of actions are not usually dangereous for social life. In accordance with the Article 14/2 of Criminal Code of Russian Federation, an action which is not considered as dangereous for social life since it is not very important shall not be considered as the crime although it is included in the crime type written in the criminal code.It is accepted in the criminal code of Russian Federation that the criminal attempt and the preparation for crime are possible only with the direct intention.The criminal attempt for the crime which cannot be committed is also penalized in accordance with the criminal code of Russian Federation. For instance, to give chalk powder to somebody to kill by assuming that the chalk powder is the posion or to shoot a dead body to kill by assuming that person is alive are penalized in accordance with the provisions for the criminal attempt. However, the actions which are not dangereous for social life such as curse, malediction or black magic are considered and penalized in the scope of the Article 14/2 of the Criminal Code of Russian Federation.The voluntary waiver is regulated as the `stop the actions for preparation for crime or stop the actions aimed to commit the crime direct? in the Criminal Code of Russian Federation.The effective repentance conditions before and after the crime are stated in the Criminal Code of Russian Federation. The effective repentance before committing the crime is considered as the matter in mitigation for the general punishment. The effective repentance after committing the crime is considered as the reason to revoke the punishment in some cases.