Belediyelerde muhasebe işlemleri ve denetim
Accounting transactions in municipalities and auditing
- Tez No: 302261
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Yerel yönetim kuruluşlarının en önemlilerinden biri olan belediyelerin mahalli ve müşterek nitelikteki hizmetlerini iyi bir şekilde sunabilmeleri ve mevcut kaynaklarını etkili, ekonomik ve verimli bir şekilde kullanmaları gerekmektedir.Hizmetlerin daha iyi sunulabilmesi hem yerel hizmet talep eden bireyleri hem de sınırlı kamu kaynaklarının doğru bir şekilde kullanılması açısından da tüm vatandaşları ilgilendirdiği için oldukça önemli bir konudur.Bu çalışmada, belediyelerin hizmetlerini daha sağlıklı bir şekilde sunabilmelerine ve hizmet sonuçlarının değerlendirilmesine yardımcı olan en önemli araçlardan belediyelerin muhasebe işlemleri ve denetimi, yeni kamu mali yönetimi anlayışı çerçevesinde bir bütün olarak incelenmiştir.Çalışmanın amacı, belediyelerin mali işlemlerinde kullandıkları muhasebe sistemini ve farklı denetim tekniklerini bir bütün olarak gözler önüne sererek verimli bir mali sistemin oluşturulmasına yardımcı olmaktır.Çalışma hazırlanırken konuya ilişkin litaratür taraması yapılarak ilgili kaynak kitaplar, makaleler, tezler ve internette yer alan çalışmalar incelenmiştir.Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde Türkiye'deki belediyeler genel hatlarıyla anlatılmış ve belediyelerde mali yönetim ve bütçeleme süreçlerine ilişkin bilgiler verilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde muhasebe ve belediyelerde kullanılan muhasebe sistemi ile muhasebe işlemleri anlatılmıştır.Çalışmanın üçüncü bölümünde ise denetim ve belediyelerde yapılan denetim açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Municipalities, which are one of the most important local authorities, have to serve their local and common services betterly and use their available resources effectively, economically and efficiently.Serving their local and common services in order to interest people who demand local services betterly and also usage of limited public resources correctly in order to interest all citizens is an very important subject.In this paper, in accordance with new public finanacial management and control approach accounting transactions and system in municipalities and auditing on municipalities which are the most important vehicles for serving municipalities? services and evaluating their results betterly is studied completely.Goal of the paper is to show the accounting system used in municipalities and different auditing techniques on municipalities completely and to help to be constituted most effective financial system.In preperation of this paper, literature and source books, articles, thesis and also papers published on the internet in this field are researched.This paper has three parts.In the first part of the paper, municipalities in Turkey are explained generally and information about their financial management and budgeting system are given.In the second part of the paper, accounting and accouting system and transactions in municipalities are explained.