Primo Levi'nin yapıtlarında tarihsel olaylar ve anı kavramı
The historical events and the concept of memory in the works of Primo Levi
- Tez No: 302262
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İtalyan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Çalışmada, Primo Levi'nin tanık olduğu tarihsel olaylar, bu olayları tarihsel gerçeklerden ayrılmayarak otobiyografik yapıtlarına tarafsız bir şekilde yansıtmadaki başarısı, anı ve kimlik arasındaki sıkı ilişki ve yapıtlarında anı kavramının önemi ele alınmıştır.1. Giriş bölümünde çalışmanın amacı ve sınırları belirlenmiş, yapılan araştırma hakkında bilgiler verilmiştir. 2. bölüm Primo Levi'ye adanmış olup, yazarın çocukluğu ve gençliği, hayatındaki dönüm noktaları, Yahudi kimliği, kimyanın yazar için önemi, Auschwitz tecrübesi, yazarlık mesleği ve yapıtları hakkında bilgiler verilmiştir. 3. bölümde edebiyat bağlamında gerçekçilikten ve Levi'nin gerçekçiliğinden bahsedilmiştir. Yazarın ifade edilmesi zor bir olayı aktarmada karşılaştığı zorluklar, buna rağmen sözü edilen olayı anlatmadaki yetkinliği ele alınmış ve asıl mesleği olan kimyagerliğin yapıtlarında kullandığı dil ve üsluba etkisi vurgulanmıştır.4. bölümde, Avrupa'da, özellikle Almanya ve İtalya'da yaşanan faşist dönemde toplumsal ve politik değişiklikler arasındaki benzerlikler Primo Levi'nin yapıtlarından alıntılar yapılarak sunulmuştur. Aldatma propagandası vasıtasıyla gerçeğin nasıl değiştirildiği açıklanmış ve Faşizm'in İtalyan edebiyat dünyasına yaptığı etki irdelenmiştir. 5. bölümde Auschwitz'de yazarın tanık olduğu gerçekdışı olaylar ve Levi'nin ilk yapıtı olan Se questo è un uomo ile Dante'nin başyapıtı İlahi Komedya'nın ?Cehennem? bölümü arasındaki benzerlikler ortaya konmuştur. 6. bölüm anı kavramına ayrılmış, anı ve kimlik arasındaki bağ irdelenmiş ve Auschwitz toplama kampında kimliğin dolayısıyla anıların nasıl yok edilmeye çalışıldığı açıklanmıştır.Sonuç bölümünde ise, Levi'nin İtalyan edebiyatındaki yeri ve dünya çapında toplama kampları ve Auschwitz üzerine verilen birçok yapıt içinde özel bir yere sahip olması ve bunun nedenleri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the research, discussions are focused on historical events witnessed by Primo Levi, his success in reflecting these events in his autobiographical works through an objective point of view without setting them apart from historical facts, the close relation between memory and identity and the significance of the memory concept in his works.The first section, which is the Introduction, presents the aim and the limits of this research and the necessary information about the research. Section 2 is dedicated to Primo Levi?s life and provides information on childhood and youth of the author, milestones in his life, his Jewish identity and the importance of chemistry to the author, his experience in Auschwitz, his profession as an author and his works. Section 3 mentions realism in literary context and Levi?s realism. Discussions are presented on the challenges encountered by the author when conveying an incident that is hard to express, nevertheless his competency in conveying the said incident and emphasis is placed on the influence of the science of chemistry, which is his actual profession, on the language and style utilized in his works.In Section 4, resemblances between social and political changes during the fascist period in Europe, especially in Germany and Italy, are presented with quotations from the works of Primo Levi. How the reality is distorted via deception propaganda is explained and an analysis is presented on the influence of Fascism on the Italian world of literature. Section 5 presents extraordinary events witnessed by the author in Auschwitz and the resemblances between Levi?s first work entitled Se questo è un uomo and the ?Inferno? section of Dante?s masterpiece Divine Comedy. Section 6 is allocated to the memory concept, examines the relation between memory and identity and explains how identities, and therefore memories are tried to be destroyed in Auschwitz concentration camp.The Conclusion Section explains Levi?s place in Italian literature, his special place among various works worldwide on concentration camps and Auschwitz and the reasons for obtaining this special place.