Küreselleşme sürecinde Türkiye'de bürokrasi kavram ve olgusu üzerine bir inceleme
A study on bureaucracy concept and phenomenon in Turkey in globalization era
  1. Tez No: 302282
  2. Yazar: OĞUZ SERKANT AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALPAY DİKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 386
Özet
Küreselleşme ulus devletleri pek çok açıdan etkilemekte, Türkiye gibi ekonomik açıdan bağımlı ülkelerde ulus devlet bürokratik yapılarında köklü bir değişime yol açmaktadır. Özelleştirmeler, yönetişim ve Yeni Kamu İşletmeciliği uygulamaları geleneksel bürokratik yapıları etkisizleştirmekte, kamu yönetimi alanını daraltmaktadır. Bu kapsamda kamu yönetiminde bir paradigma değişikliğinden söz edilmektedir. Bu değişimin kurumsal yapıda, özellikle de küreselleşmeci siyasal iktidarlarla ulus devleti hukuksal egemenlik anlayışı açısından ele alan bürokrasi arasında gerilimlere yol açtığı varsayılmaktadır. Dolayısıyla, küreselleşme - ulus devlet gerilimi siyasal iktidar-bürokrasi gerilimi indirgemeciliğinde somutlaştırılabilir.Küreselleşmenin ulus devleti zayıflattığı, mutlak hukuksal egemenlik kavramını ortadan kaldırdığı kabulü altında iki olgu arasındaki çatışma anlam kazanmaktadır. Bu önermenin doğruluğunu ortaya koymak üzere küreselleşme ve ulus devlet olguları tarihsel gelişimleri bağlamında ayrıntılı olarak ele alınmalıdır. Bu bağlamda küreselleşme ulus devleti erozyona uğratan bir süreç olmakla birlikte Türkiye'de bu süreçte yaşanan dönüşümün evrensel düzeyde geçerli gelişmeler yanında Türkiye'deki tarihsel gelişimin de ortaya koyduğu üzere kendine özgü biçimde ortaya çıktığı anlaşılmaktadır.1980'lere kadar siyasal süreçte etkin bir aktör durumunda olan bürokrasi Türkiye'de ulus devletin ve dolayısıyla yönetsel yapının dönüşümüne neden olan küreselleşmeci politika ve uygulamalara direnç göstermiş ve bu durum kurumlar arası çatışmalara yol açmıştır. Bununla birlikte günümüzde bürokrasinin politika belirmede eski gücünü yitirdiğine tanık olunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Globalization has affected nation states in many ways and it has caused nation-state public administrations to change fundamentally especially for economically dependent states like Turkey. Privatizations, governance practices and the New Public Management implementations have been undermining bureaucratic institutions and shrinking public administration sphere. Thus, it is possible to talk about a new paradigm in public administration. It is presumed that this change triggers the tension between the governments which adopt globalist policies and bureaucracy who concern legal sovereignty from a nation state perspective. Consequently, globalization and nation state conflict can be formalized in globalist governments and nation-statist bureaucracy relations.This conflict becomes more meaningful under the assumption of globalization weakens traditional nation state phenomenon and eliminates the concept of absolute legal sovereignty. To clarify the validity of this assumption, globalization and the nation-state phenomena should be examined in detail by considering their historical development. In this context, it is seen that globalization weakens dependent nation-state and its public administrations; however, bureaucratic transformation exercised in Turkey is shaped by both universal conditions and distinctive way of Turkey?s specific historical developments.As a very active and powerful actor in political system until 1980s, bureaucracy has resisted globalist policies that force the nation state and administrative structure to transform and this resistance has caused conflicts between institutions. Nevertheless, today it is witnessed that bureaucracy has been losing its power at policy making process.