Eser sözleşmesinde götürü bedelin aşılması
- Tez No: 302292
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ALTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Götürü ücret, BK'nun 365. maddesinde düzenlenmiştir. Maddede götürü ücret kavramının tanımı yapılmamış, ancak en önemli ayırıcı özellikleri belirtilerek bir anlamda çerçevesi çizilmiştir. Ücretin götürü olarak tespit edilmesi demek, ödenecek ücretin kesin ve net olarak önceden tespiti demektir. Eser sözleşmesinde ücretin götürü olarak belirlenmesi ve söz konusu götürü ücretin değiştirilemeyeceği ilkesi günümüzde rastlanılan daha karmaşık yapılı eser sözleşmelerinde taraflar arasında uyuşmazlıklar çıkmasına neden olmaktadır. Gerçekten de, eserin yapımına başlandıktan sonra, değişen ihtiyaçlar, yeni üretim yöntemlerinin ortaya çıkması, tarafların sonradan değişen istekleri doğrultusunda yüklenici tarafından meydana getirilecek eserde değişiklikler, eklemeler yapılması zorunlu hale gelebilmektedir. Tüm bu durumlarda götürü ücretin değişmeyeceğini iddia etmek hakkaniyete uygun değildir. Tezimizin amacı, ücretin götürü olarak belirlendiği bir eser sözleşmesinde, götürü ücretin hangi hallerde artacağının, artan götürü ücretin nasıl hesaplanacağının incelenerek, açıklığa kavuşturulmasıdır.Tezimizin ilk bölümünde, eser sözleşmesinin tanımı, niteliği, unsurları, benzer sözleşmelerden ayırt edilmesi, götürü ücret ve götürü ücret türleri incelenmiştir.Tezimizin ikinci bölümünde, olağanüstü hallerin ortaya çıkması durumunda yükleniciye bedelin arttırılmasını veya sözleşmenin feshini talep yetkisi veren BK 365/II maddesi incelenmiştir.Son olarak, tezimizin üçüncü ve son bölümünde ise, ek iş ve iş değişikliği kavramları hakkında açıklamalarda bulunulmuş, ek iş ve iş değişikliği söz konusu olduğunda ücretin nasıl belirleneceği açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Lump-sum fee is organized in the article 365 of the Turkish Code Of Obligation. The definition of lump-sum fee isn?t done in the article but the most significant distinguishing features are stated and in a sense a frame has been drawn. Determining the fee as lump-sum means clearly and exactly detecting the fee to be paid in advance. Determining the fee in construction contract as lump-sum and the principle about unchangeable lump-sum fee causes contradictions between parties in today?s more complex construction contracts. It is true that after starting to construct the work, there may be obligatory changes, supplementations on the work that is to be done by contractor due to new production methods, changing desires of parties. It is not fair to claim that the lump-sum fee will not change in all these cases. The goal of our thesis is to analyze and explain when the lump-sum will increase in a construction contract where the fee is determined as lump-sum; how the increased lump-sum fee will be accounted.In the first chapter of our thesis, the definition, qualification, elements, distinguishing features of construction contract, lump-sum fee and types of lump-sum fee are analyzed.In the second chapter of our thesis, article 365/II of the Turkish Code Of Obligation which gives the contractor authority of increasing the amount or terminating the contract in cases of extraordinary situations is analyzed.Lastly, in the third and last chapter of our thesis, explanations are made for concepts of extra work and work change; it is tried to explain how the fee would be determined in the event of extra work and work change.