Eser sözleşmesinde bedelin götürü usulle belirlenmesi
Determination of the equivalent in the freelance contract by lump sum procedure
- Tez No: 393453
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN İŞGÜZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Götürü Bedel, BK'nun 480. maddesinde düzenlenmistir. Maddede götürü bedel kavramının tanımı yapılmamıs, ancak en önemli ayırıcı özellikleri belirtilerek bir anlamda çerçevesi çizilmistir. Bedelin götürü olarak tespit edilmesi demek, ödenecek bedel kesin ve net olarak önceden tespiti demektir. Eser sözlesmesinde bedelin götürü olarak belirlenmesi ve söz konusu götürü ücretin degistirilemeyecegi ilkesi günümüzde rastlanılan daha karmasık yapılı eser sözlesmelerinde taraflar arasında uyusmazlıklar çıkmasına neden olmaktadır. Gerçekten de, eserin yapımına baslandıktan sonra, degisen ihtiyaçlar, yeni üretim yöntemlerinin ortaya çıkması, tarafların sonradan degisen istekleri dogrultusunda yüklenici tarafından meydana getirilecek eserde degisiklikler, eklemeler yapılması zorunlu hale gelebilmektedir.Tüm bu durumlarda götürü bedelin değişmeyeceğini iddia etmek hakkaniyete uygun degildir. Tezimizin amacı, bedelin götürü olarak belirlendigi bir eser sözlesmesinde, götürü bedelin hangi hallerde artacagının, artan götürü bedelin nasıl hesaplanacagının incelenerek, açıklıga kavuşturulmasıdır. Böylelikle çalışmamızın konusunu oluşturan ve eser sözleşmesinde tarafların kararlaştırabileceği bedel türlerinden biri olan götürü usulü bedeli tüm yönleri ile inceledik. Birinci bölümde eser sözleşmesine genel olarak ve eser sözleşmesinin benzer sözleşmelerler karşılaştırılmasına yer verip çalışmamıza temel teşkil edecek başlıklara değindik.İkinci bölümde çalışmamızın konusu olan eser sözleşmesinde bedel tesbiti yer verdik. Ayrıca Borçlar Kanununun konumuzla ilgili düzenleyen maddelerini tüm yönleri ile inceledik.Üçüncü bölümde götürü usulle bedel tesbiti ve ortaya çıkabilecek bazı durumları değerlendirdik.Sonuç bölümü ile de çalışmamızda vardığımız önemli hususları belirterek çalışmamızı sonlandırmış bulunuyoruz.
Özet (Çeviri)
Lump-sum fee is organized in the article 480 of the Turkish Code Of Obligation. The definition of lump-sum fee isn't done in the article but the most significant distinguishing features are stated and in a sense a frame has been drawn. Determining the fee as lump-sum means clearly and exactly detecting the fee to be paid in advance. Determining the fee in construction contract as lump-sum and the principle about unchangeable lump-sum fee causes contradictions between parties in today's more complex construction contracts. It is true that after starting to construct the work, there may be obligatory changes, supplementations on the work that is to be done by contractor due to new production methods, changing desires of parties. It is not fair to claim that the lump-sum fee will not change in all these cases. The goal of our thesis is to analyze and explain when the lump-sum will increase in a construction contract where the fee is determined as lump-sum; how the increased lump-sum fee will be accounted. We, hereby, have examined the lump sum fee in freelance contracts in all aspects as the subject matter of our study. At the first part, we have touched on the topics serving as a basis to our study while mentioning the freelance contracts, the comparison between freelance contracts and other similar contract in general.At the second part, we have dealed with the pricing freelance contracts as being subject of our study. Furthermore, we have analyzed articles of Code of Obligations formulating about our topic.At the third part, we have evaluated lump sum fee based freelance contracts and some possible special cases may have been ocured.In the conclusion part, we've come to an end of our subject matter by specifying the important points of our study.