Post-operatif dönemde uygulanan intravenöz infüzyon solüsyonlarının şimik tromboflebit oluşumu üzerine etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 30230
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVGİ HATİPOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
VII. ÖZET întravenöz infüzyon tedavisinde kullanılan solüsyonların pH'sının, plazma pH'smdan farklı oluşu, diğer bir deyişle asit veya alkali oluşu şimik tromboflebit oluşumunda önemli bir etkendir. Bu araştırma, NaHCÜ3 ile tampone edilmek suretiyle pH'sı plazma pH'sma yakın hale getirilerek uygulanan infüzyon solüsyonlarının şimik tromboflebiti önlemedeki etkinliğinin saptanması amacıyla deneysel olarak yapılmıştır. Örneklemi 200 deney ve 200 kontrol grubundaki GATA Göğüs Cer rahisi Ana Bilim Dalı'nda tedavi gören hastalar oluşturmuştur. Veriler, izlem formu aracılığıyla elde edilmiştir. Araştırmacı belirlenen kriterlere göre örneklemi tesbit etmiş, hastaları 72 saat süresince 24 saatte bir olmak üzere izlemiştir. Verilerin değerlendirmesinde Ki - Kare analizi ve fisher Kesin Ki - Kare testleri uygulanmıştır. Başta infüzyon bölgesi olmak üzere, infüzyonda kullanılan kateterin türü, bölge temizliğinde kullanılan antiseptik solüsyon, infüzyon süresince kullanılan set sayısı, kateter tesbitinde kullanılan materyalin türü, infüzyon süresi gibi durumlar, şimik tromboflebit gelişme riskini arttıran faktörlerdir. Ancak bu faktörlere rağmen infüzyon tedavisi sırasında dekstroz solüsyonu NaHCC»3 ile tampone edilerek kul lanıldığında şimik tromboflebit gelişme oranının ( % 60.0 dan % 16.0'ya) önemli ölçüde düştüğü belirlenmiştir. 44
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY The differing of pH of solutions used in intravenous infusion therapy from plasmatic pH, in other words, acid or alkali formation is on important effect in chimic thrombophlebitic formation. This investiga tion has been carried out experimentally in order to determine the effecti veness of infussion solutions implemented in preventing the chimic thrombophlebite, by tamponading the pH with NaHC03, bringing it near to plasmlatic pH. The typification was composed of 200 patients in test and 200 patients in control group being given medical care in Chest Surgery department at GATA. Data were obtained by means of observational form. The resarcher determined the typification according to creteria, observing the patients every 24 hour for 72 hour. Chi - square analyis and Fisher's Decisive chi - square tests were app lied in assessing the creteria. The conditions, such as chiefly the infusion sites, the kind of used catheter, antiseptic solution used in cleaning the region, number of sets used during infusion duration are the factors that increase the risk of thrombophlebitic progress. However, despite these factors, it has been de termined that thrombophlebitic development rate has significantly dec- reasde sed ( 60.0 % to 16.0 %), when dextrose solution is used by tamponading with NaHCOs during infusion therapy. 45