Enürezisli çocukların iyileştirilmelerinde aile merkezli yaklaşım
A Family-centered approach in the treatment of children with enuresis
- Tez No: 30231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞEN TERAKYE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
75 V. ÖZET ENÜREZİSLİ ÇOCUKLARIN İYİLEŞTİRİLMELERİNDE AİLE MERKEZLİ YAKLAŞIM Araştırma Orem'in Öz-bakım Modelinin ve davranış değiştir me ilkeleri temel alınarak araştırmacı tarafından geliştirilen hemşire lik yaklaşımının, enürezis sorunu olan çocukların bakımında kullanıla bilirlik açısından incelenmesi amacıyla deneysel olarak planlanmıştır. Araştırmanın evrenini Sivas Aydoğan, Kızılırmak, Kılavuz ve Emek Sağlık Ocaklarına bağlı yerleşim bölgelerinde oturmakta olan 285 enüretik çocuk ve ailesi oluşturmuştur. Örnekleme random yön temle bölge seçimi yapılarak, evrenin %25'i oranında olmak üzere 80 ço cuk ve ailesi alınmıştır. Bu çocuk ve ailelerden 50'si deney grubunu, 30'u kontrol grubunu oluşturmaktadır. Araştırmada veriler üç ayrı veri toplama aracı kullanılarak toplanmıştır. Bu araçlar örnekleme alınan çocuklar ve aileleriyle araş tırmacı tarafından görüşülerek doldurulmuştur. Bakım süreci ve sonu cuna ilişkin veriler ise her aileye toplam 5 ziyaret yapılarak toplanmış tır. Araştırmada elde edilen verilerle ilgili içerik analizi yapıldık tan sonra her bir çocuk ve ailesi için bakım gereksinimleri ve sonuç kri terleri belirlenmiştir. Verilere ait istatistiksel değerlendirme ise bilgisa yarda WHO'nun sağlık araştırmalarında kullanılmak üzere geliştirdiği EPÎ programıyla yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi sonucu, başlangıçta deney ve kont rol grubundaki çocuklar ve aileleri hemşirelik tanıları yönünden benzer özelliklere sahip iken, uygulamanın bitiminden sonra deney grubunda boşaltım, benlik saygısı ve ebeveyn rolüne ilişkin sorunlarda önemli oranda düzelme sağlanmış, ancak kontrol grubunda, boşaltım düzeniyle ilgili %15'lik beklendik spontan düzelmenin dışında tüm sorunların ay-76 nı düzende devam ettiği belirlenmiştir. Buna göre Orem'in öz-bakım modeli ve davranış tedavisi ilkelerinden yararlanılarak düzenlenmiş olan hemşirelik müdahelelerinin enüretik çocuk ve ailesinin bakım ge reksinimlerinin belirlenmesinde ve enürezisin ele alınmasında kullanı labileceği belirlenmiştir. Deney grubundaki çocukların 1,5 ay sonraki izlem ziyaretinde bakım sonucunda ulaştıkları iyileşme düzeyini koru dukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
77 SUMMARY A FAMILY - CENTERED APPROACH IN THE TREATMENT OF CHILDREN WITH ENURESIS The investigation based on Orem's Self- care Model and Principles of Behavioral Changes was planned experimentally with the aim of deter mining the applicability of the nursing approach developed by the researc her in this direction in the case of children suffering from enuresis. The populations of this investigation consisted of 285 enüretic children and their families residing in regions provided health services by Aydoğan, Kızılırmak, Kılavuz and Emek Health Centers of Sivas. Random sampling per selected regions were made and so children and their families being 25% of the populations were covered by the investigation. Of these children and families, 50 constituted the experimental group and 30 the control group. The data from the investigation was collected by three different means. The researcher collected data from the sampled children and their families by interviews during which inquiry forms were completed. As for the data on the care and results obtained, these were collected in a total of 5 visits to every family. After making an analysis of the nature of data obtained in the in vestigation, care and result criteria for every single child and family were determined. Statistical evaluation of the data was made on the computer accosding to EPI Programme developed by WHO for use in health researc hes. As a result of the evaluation of the data, it was determined that, while in the beginning the children and families in the experimental and control groups had identical characterictics from the point of nursing diag nosis, a considerable improvement was secured in the elimination, self-es teem and problems relating to parents' role in the experimental group whereas all the problems, except 15% expected spontaneous improvement relating to the elimination level, continued at the same level in the control78 group at the end of the applications. Accordingly, if has been established that nursing interventions made based on Orem's self - care and principles relating to behavioral therapy can be used in determining the require ments of enüretic children and their families and treating enuresis. If has been established the follow-up visit made after 1.5 months that the experi mental group children maintained their levels of improvement attained at the end of care and treatment.