Sümer mitolojisinin Yunan mitolojisine ve felsefesine etkileri
The influences of Sumerian mythology on Greek mythology and philosophy
  1. Tez No: 302317
  2. Yazar: DENİZ ŞAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ BÜYÜKDÜVENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sümer mitolojisinin Yunan mitolojisi ve felsefesine etkileri adlı bu teze öncelikle mitolojinin oluşum sürecinin araştırılmasıyla başlanmıştır. Araştırmanın ilk aşamasında mitoloji zihinsel bir yaratım süreci olarak ele alınarak, mitsel dünya imgelerinin neler olduğu, kaynağı ve çeşitliliği sosyokültürel, psikolojik, tarihsel ve felsefi bağlamda ele alınışının neticesinde ortaya konulmuştur.İkinci bölümde zihinsel algının mit yaratma evresindeki rolü, hayal gücü, dil ve bilinç ilişkisi, toplumların sosyokültürel yapılarının oluşum süreçleri çeşitli felsefe, sosyoloji ve psikoloji ekolleri bağlamında tartışılmıştır.Üçüncü bölümde Sümer mitolojisi ve Yunan mitolojisi ayrı ayrı incelenerek, toplumların etkileşim süreçleri değerlendirilmiş, bir sonraki aşamada ortak ve benzer mitler bulunarak; bu sürecin oluşumunda mitosların etkin rolü incelenmiş ve neden sonuç bağlamında ortaya konulmuştur.Son aşamada Sümer mitolojisinin Yunan mitolojisi üzerindeki mevcut etkinliğinin yorumlanması, daha sonra da Antik Yunan felsefesi üzerinde bir etki yaratıp yaratmadığı özellikle Platon Ve Aristoteles eserlerinden örneklemelerle tartışılmıştır.Sonuç kısmında Sümer mitolojisinin Yunan mitolojisine ve dolaylı olarak Antik Yunan felsefesine de etkisinin paralel bir biçimde olduğu incelenerek, tartışılacaktır. Böylelikle, Batı Düşünce Tarihinin temeli olarak kabul edilen Yunan felsefesinin arka bahçesi niteliğindeki Sümer düşünce etkinliği, günümüz algısı için yeni bir boyut açmış ve düşünce tarihindeki önemleri çalışmamız aracılığıyla bir kez daha vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, titled ?The influences of Sumerian Mythology on Greek Mythology and Philosophy?, the researches were started with studying the creation process of mythology.In the first chapter of this research, mythology is discussed as an intellectual and mental creation process by establishing the mythological world imageries, their principles and variegations from sociological, psychological, historical and philosophical approach.In the second chapter, the role of the mind perception on creating the myth, imagination, the connection between language and consciousness and the formation process of societies are discussed in several psychological, sociological and philosophical contexts.In the third chapter, the interaction process of societies is considered by analyzing Sumerian mythology and Greek mythology respectively and the effective role of myths on the creation of this process is analyzed and revealed a casual link.In the final chapter of this thesis, the exposition of the present effect of Sumerian mythology on Greek mythology and the question whether it influenced the ancient Greek philosophy is discussed by examples from the Works of Aristotle and Plato.Finally, the influence of Sumerian mythology on Greek mythology, and indirectly to Greek philosophy, will be defined and discussed as a parallel effect. Hereby, the Sumerian attitude of mind as the backyard of the Greek philosophy, came to be known as the background of the western history of thought, will open a new dimension for today?s perception and their importance for the history of thought will be emphasized once again.