Türkiye'de bankacılık sektöründe şube etkinliği
The efficiencies of branches in banking sector in Turkey
  1. Tez No: 302318
  2. Yazar: AYŞEGÜL DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bankacılık sektörü fon akımlarının en fazla gerçekleştiği sektör olması nedeniyle finansal sistemin temel taşlarındandır. Rekabetin yoğun olarak yaşandığı bankacılık sektöründe bankaların etkin çalışması sektörde kalıcı olabilmeleri için önemlidir. Bankaların etkinliği ise genel olarak şubelerinin etkinliğine bağlıdır.Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de bankacılık sektörünün ve banka şubeciliğinin gelişimini ele almak, Türkiye'de faaliyet gösteren bir bankanın şube etkinliğini Veri Zarflama Analizi (VZA) kullanarak incelemektir. Bu amaç doğrultusunda geçmişi 19. yüzyıla kadar uzanan Türkiye bankacılık sektörü hakkında bilgi verilmiş, bankacılık sektörünün temelini oluşturan hizmet ve pazarlama kavramlarının gerçekleştirildiği banka şubelerinin örgütlenme modelleri ele alınmıştır. Rekabetin her sektörde önemli ölçüde arttığı günümüz koşullarında, önemi sürekli artan etkinlik ve verimlilik kavramları açıklanmış, ölçüm yöntemleri hakkında bilgi verilmiştir. En sık kullanılan etkinlik ölçüm yöntemlerinden biri olan Veri Zarflama Analizi, modelleri ve uygulama basamakları hakkında bilgi verilmiştir. Son olarak da Veri Zarflama Analizi kullanılarak Türkiye'de faaliyet gösteren bir bankanın 1., 2. ve 3. sınıf şubelerinin etkinlik analizleri yapılmıştır. Bu çalışma, 1. sınıf şubelerin 2. ve 3. sınıf şubelere göre genellikle daha etkin olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The banking sector is one of the very important parts of the financial system since the most of the financial transactions occur in this sector. In a highly competitive banking sector, banks must be efficient in every area in which they operate. Generally, efficiencies of banks depend on the efficiencies of their branches since almost all operations are performed through branches.The purpose of this study is to examine the development of the banking sector and branching of banks in Turkey and also to analyse the efficiencies of branches of a Turkish bank by using a Data Envelopment Analysis (DEA). For this aim, a short introduction of Turkish banking sector whose history dates back to 19th century has been given and the organization models of bank branches, the origin of service and marketing, have been explained. Under the present time conditions in which competitiveness in all sectors is getting more apparent, notions which gain more value such as efficiency and productivity have been discussed and also the measurement methods of efficiency and productivity have been discussed. Data Envelopment Analysis, one of the frequently used methods to measure efficiency, models of Data Envelopment Analysis and its application steps have been explained in detail. Finally, the efficiencies of 1th, 2nd and 3rd class branches of a bank in a Turkish banking sector have been analyzed by using Data Envelopment Analysis. The study shows that generally 1th class branches are more efficient than 2nd and 3rd class braches.