Mezopotamya mitolojisinin Anadolu ve Yunan mitolojisine olan etkileri
Mesopotamian effects on the mythologies of Anatolia and Greece
- Tez No: 63282
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Mezopotamya: Yunancada iki nehir (Fırat ve Dicle nehirleri) arasındaki verimli toprak parçası anlamına gelen bir kelimedir. Mezopotamya, Prehistorik dönemlerden itibaren tarihin her devrinde insan topluluklarının yaşadıkları bir bölge olmuştur, M.Ö. 4 bin yıllarında bu bölgeye gelen Sumerliler bu bölgede yaşayan insanların kültürüne kendi kültür unsurlarını da katarak, M.Ö. 3500 yıllarında dünya tarihinde ilk defa bir medeniyet kurmaya muvaffak olmuşlardır. Sümer medeniyeti daha sonra kurulan medeniyetleri çok bariz bir şekilde etkilemiştir. Ayırca Sumerliler'in M.Ö. 3200 yıllarında da“Sümer Çivi yazısı”adını verdiğimiz yazıyı icad etmeleri sayesinde, dünya tarihi yazılı devirlere girmiş ve mezopotamya bölgesinde önceden beri kuşaktan kuşağa sözlü olarak süregelen pek çok kahramanlık hikâyesi ve insanların inandıkları tanrılar periler ve devlerle ilgili maceralardan bahseden mit'ler de yazıyla tesbit edilmiştir. Sumerliler'in yazı ile kendilerine mal ettikleri pek çok mitolojik hikâye de M.Ö. 2350 yıllarında Arap yarımadasından bu bölgeye göçeden, Sami bir kavim olan Akadlılar'a onlardan da yine Sami kavimleri olan Babil ve Assurlular'a geçmiştir. Tarihin her döneminde ayrı ayrı bölgelerde yaşayan insanlar arasındaki ticari, Sîyasi, sosyal, dînî ve kültürel ilişkiler neticesinde, Mezopotamya da Sumerliler tartından yazıyla tesbit edilen birçok mitolojik belge de Anadolu'ya geçmiş, ayrıca Anadolu bu mitolojik belgelerin Yunanistan'a geçişinde de bir köprü vazifesi görmüştür. Diğer taraftan tüccar bir halk topluluğu olan Fenikeliler de Mezopotamya kültür unsurlarının Yunanitan'a geçişinde büyük rol oynamışlardır. Biz de;“Mezopotamya Mitolojisinin Anadolu ve Yunan Mitolojisine olan Etkileri”konusundaki tezimizi bu kültür etkileşimini ortaya çıkarmak amacı ile ele aldık.Bu çalışma birbirine bağıl üç bölüm halinde olup. Bu bölümlerin her biri in sanlık tarihinde yazılı olarak bulunan ilk mitolojik konulardan oluşmaktadır. Çalışmamızın birinci bölümünde Yaradılış Meselesini“ işledik. Bu bölümü; a)”İnsanın Yaradılışı“, b)”Kâinatın Yaradılışı“ olmak üzere iki başlık altında topladık Çalışmamızın ikinci bölümündü ise ”Hz. Nuh ve Tufan olayı"'nı ele aldık. Çalışmamızın üçüncü bölümünde, Sumerlilerde Ziusudra, Babillilerde Utnapis- tim, Anadoluda Kumarbi, Yunanlılarda Deukalion ismiyle geçen olay kahramanının Semavi din kitaplarında geçen Hz. Nuh olduğunun araştırmasını yaptık ve bu araştarmamızı kutsal din kitapları ile de destekledik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Mezopotamia is a word in the language of Greek means fertile land befween two rivers (Dicle & Fırat). This area is a land where people Lived in every periods of his tory since Prehistoric period. B.C. in 4000 Years, Sumerians came to this area. And mixed their culture with local culture, so that B.C. in 3500 Years, Sumerians estab lished the first civilization of the forld in addition, Summerian invented the cuniform This invention effected the next civilization Especialy the history and the“mits”were been written. Many mythology stories were taken from Sumerians by Akadians who mirated to this area from arabian penin sula These people who from tribe of sami transfered these story to the Babilionion and Assurian who are from same tribe. The results of economic, politic, religious social and cultural relations between different nations, These mythology stories came to Anatolia. And transfered to Greek land by Fenikeian from Anatolia. We researched in this dissertation, the effects of mezopotamia mitology to Anato lia and Greek. This study is three chapter in the first chapter, we researched“Creation”a) human creation, b) niversal creation. Insecond chapter,“endless life”in third chapter,“Hz. Nuh and Tufan olayı”were researched." And we presented that hero named Ziusudra in sumerian, Utnapistim in Babillio- nian Deukalion in grece is Hz. Nuh. And we suppurt this by Holy books.İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ ÖZET ABSTRACT GİRİŞ 1 MİTOLOJİ 1 I. BÖLÜM YARATILIŞ MESELESİ 4 I) KÂİNATIN YARATILIŞI 4 a) Sümerlerde 4 b)Asurlular ve Babillilerde 6 c)Anadoluda 8 d)Hesiodos'a Göre Yunanlılarda 9 II) İNSANIN YARADILIŞI 10 a) Sümerlerde 10 b) Babillilerde 11 c) Yunanlılarda (Hesiodos'a Göre) 14 II. BÖLÜM EBEDİ HAYAT DÜŞÜNCESİ 15 a) Sümerlerde.. 15 b) Babillilerde 19 c) Asurlularda 23 d) Yunanlılarda 24 III. BÖLÜM HZ. NUH VE TUFAN 26 a) Sümerlerde 26 b) Babillilerde 30 c) Anadoluda 41 1- Anadolu Kökenli Mitoslar 41 2- Yabancı Kökenli Mitoslar 41 d) Yunanlılarda 44