Ayla Kutlu'nun eserlerinde mitolojik unsurlar
Mythological elements in Ayla Kutlu's works
  1. Tez No: 830230
  2. Yazar: SONGÜL AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ONUR HASDEDEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Türk edebiyatında 1960 sonrası eser veren yazarlarımız arasında olan Ayla Kutlu, edebiyatımıza kazandırdığı eserler ile önemli bir yere sahiptir. Eserleri, bu coğrafyanın kültüründen izler taşır. Kalemini, bu coğrafyada yaşayan ve bu coğrafyadaki geleneklerle harmanlanmış kültürümüzdeki kadınlarımıza ayna tutmak için kullanır. Bu coğrafyada kadının konumuna ve toplum tarafından kadının nasıl görüldüğünü bizlere masalsı ve destansı anlatımıyla gösterir. Bu düşüncesini eserlerinde gösterirken özellikle mitolojiden ve mitik dilden faydalandığı görülür. Mitsel dünya, onun eserlerinde büyük oranda yer bulur. Eserlerindeki karakterleri, olayları, yaşayışları mitoloji ile harmanlayarak okura sunar. Birçok farklı kültürün mitolojisine eserlerinde yer veren Kutlu, Sümer ve Yunan mitolojisini ağırlıklı olarak eserlerine yansıtır. Doğduğu ve büyüdüğü kentin etkisi ile bu coğrafyada yaşamış toplumların, kültürlerin etkisini çok iyi şekilde gözlemlemiş ve tarihi bilgisi ile birleştirerek, eserlerini kurmaca gerçeklik bağlamında oluşturmuştur. Türk edebiyatının 1960 sonrası önemli yazarları arasında yer alan Ayla Kutlu'nun eserlerinde rastlanılan mitolojik unsurlar ve bu unsurların sınıflandırılması bu tezin amacını oluşturur. Araştırmada, mit ve mitolojiye dair bilgiler verilerek edebiyat ve mitoloji bağlamında Ayla Kutlu'nun eserlerinde mitolojik unsurlar ele alınmıştır. Mit ve mitolojinin Türk ve Dünya edebiyatındaki gelişiminden bahsedilir. Ayla Kutlu'nun hayatı ve edebi yaşamı verilerek, edebi yaşamının eserlerine etkisi saptanmıştır. İncelemeye aldığımız eserlerindeki mitolojik unsurlar tespit edilerek sınıflandırılma yapılır. Eserlerinde bulunan mitolojik unsurların hangi amaç ve gerekçe doğrultusunda ele alındığına dair araştırmalar yapılarak incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda tespit edilen bilgiler, tezin içeriğinde detaylandırılarak verilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze and classify the mythological elements in the works of Ayla Kutlu, one of the important writers of Turkish literature after 1960. In the research, information about myth and mythology is given and mythological elements in Ayla Kutlu's works are discussed in the context of literature and mythology. The development of myth and mythology in Turkish and world literature is mentioned, Ayla Kutlu's life and literary life is given, and the mythological elements encountered in her works are specified. The mythological elements in her works are classified and given. The purpose and justification of the mythological elements in her works are analyzed by conducting research on the purpose and justification of the mythological elements in her works. Ayla Kutlu, who is among our writers who worked in Turkish literature after 1960, has an important place with the works she has brought to our literature. Her works bear traces of the culture of this geography. She uses her pen to hold a mirror to the women in our culture, who live in this geography and blended with the traditions of this geography. She shows us the position of women in this geography and how women are seen by society with her fairy tale and epic narrative. While showing this idea in her works, she especially makes use of mythology and mythic language. Mythology has found a place in her works and she blends the characters, events and lives in her works with mythology. Although Greek and Sumerian mythology predominates in his works, he also includes the mythology of many different cultures. With the influence of the city where he was born and grew up, he has observed the influence of the societies and cultures that lived in this geography very well and combined it with his historical knowledge and created his works in the context of fictional reality.