Sylvie Germain'in 'Gecelerin Kitabı' ve 'Amber Gece' adlı yapıtlarında büyülü gerçekçilik
Magical realism in Sylvie Germain's 'The book of Nights' and 'Night of Amber'
  1. Tez No: 302323
  2. Yazar: CEYLAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ETENSEL İLDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çalışmamız, Germain'in“Gecelerin Kitabı”ve“Amber-Gece”adlı yapıtlarının Büyülü Gerçekçi anlatım tarzına göre incelenmesi ve yazarın her iki yapıtında kullanılan Büyülü Gerçekçi öğelerin örneklerle açıklanmasını kapsar. Germain'in söz konusu iki yapıtında hangi Büyülü Gerçekçi anlatım tekniklerini kullandığı, bu tarzın anlatım tekniklerini kullanırken hangi unsurlardan ya da kişilerden esinlenmiş olabileceği gösterilmeye çalışılmıştır.Germain'in iki yapıtının Büyülü Gerçekçi boyutunun daha iyi ortaya koyulması amacıyla çalışmamızı üç ana bölüme ayırdık. ?Büyülü Gerçekçilik? adlı birinci bölüm, Büyülü Gerçekçiliğin kuramsal çerçevesinin ortaya koyulduğu ve tespit edilen bazı ortak Büyülü Gerçekçi öğelerden yola çıkarak Büyülü Gerçekçiliğin, Germain'in söz konusu iki yapıtının incelenmesinde kullanılacak tanımının oluşturulduğu bölümdür. ?Gerçek Dünya? adlı ikinci bölümde yazarın kaleme aldığı gerçek dünya gözler önüne serilir. Bu gerçek dünya, insan yaşamındaki hemen hemen tüm gerçeklere -savaş, mücadele, yaşam, ölüm, soykırım, tecavüz, ensest gibi- ayna tutar. ?Büyülü Dünya? adlı son bölümde ise gerçeği büyülü kılan doğaüstü, batıl inançlar, mitoslar (yaratılış, dinsel ve ortaçağ mitosları), önseziler, sözlü gelenek, abartılar ve masal ve efsanelerle yoğrulmuş Büyülü Gerçekçi dünya gözler önüne serilir. Germain'in söz konusu yapıtlarında, Marquez ve Carpentier'deki gibi kökeni Latin Amerika'ya dayanan bir Büyülü Gerçekçilik değil de daha çok Latife Tekin'deki gibi kendi kültüründeki gelenek ve göreneklere göre şekillenen özgün bir Büyülü Gerçekçilik söz konusudur.
Özet (Çeviri)
Our study covers the examination of the magical realist elements used in two novels of Sylvie Germain entitled“The Book of Nights”and“Night of Amber”. We aimed to demonstrate which magical realist narration techniques had been used in both novels of Germain and also from which elements and persons the author would be inspired while using the narration techniques of this style.We divided our study into three chapters with the aim of explaining in a good way the magical realism dimension of these two novels of Sylvie Germain.The first chapter entitled ?Magical Realism? is the part in which we explained the theoretical dimension of Magical Realism and made the definition of the Magical Realism, which will be used in the examination of these two novels of Germain.In the second chapter entitled ?Real World?, we analysed the realism in Germain?s universe. This real world reflects approximately all of the realities in human?s life like wars, struggles, life, death, genocides, violence, and incest.In the last chapter entitled ?Magical World?, we tried to show the Magical Realist world moulded with the supernatural, superstitions, myths (genesis, religious and myths of the Middle Ages), intuitions, oral tradition, exaggerations and legends which render the real magical.Similar to Latife Tekin?s works, in these two novels of Germain, we found an authentic magical realism emanating from Germain?s own culture and traditions unlike Marquez and Carpentier?s magical realism which is generally based on Latin America?s universe.