Faz değiştiren maddelerle duvar ısıl yalıtımının deneysel olarak araştırılması
Experimental investigation of wall thermal-insulation by phase change materials
  1. Tez No: 302334
  2. Yazar: MURAT ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bina duvarlarında ısıl yalıtım kabiliyetinin artırılması, düzlem duvarların en büyük güneş ısı kazancını aldığı sıcak ve nemli iklimlerdeki binaların enerji dönüşümünde anahtar bir konudur. Çalışmanın amacı, Türkiye'nin güneydoğusundaki duvar konstrüksiyonunun ısıl performansını iyileştirecek bir duvar ısıl yalıtım alternatifi sağlamaktır. Bu konuda fazla bilgi bulunmamaktadır.Bu amaçla iki adet özdeş test odası tasarlanıp yan yana inşa edildi. Test odalarının duvar üstlerinden biri FDM doldurulmuş polikarbonat şeffaf malzeme ile kaplanmış. Günün tipik açık yaz günlerinde aynı anda güneş ışınımına maruz bırakıldılar. Deneyler klasik tuğla ile örülmüş bir duvara FDM ile yapılan yalıtımın duvar ısıl karakteristiği üzerindeki etkilerini araştırmak için gerçekleştirildi. FDM eklenmiş duvar FDM eklenmemiş duvardan daha iyi bir günlük ısı yalıtım etkisi sergiledi. FDM eklenmiş duvar, dış hava sıcaklığının düştüğü geceleyin daha efektif bir iç ısı koruma sağlayabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The enhancement of wall thermal-insulation capability is a key issue in energy conservation for buildings in hot and humid climates, where wall receive the greatest solar heat gain. The objective of the study is to provide insights into a wall thermal-insulation alternative that will improve the thermal performance of wall construction in southeast Turkey.For this purpose, two identical test rooms were designed, constructed, and located nearby in field. One of their walls was covered by PCM-filled polycarbonate covered with transparent material. They were exposed to solar radiation at the same time on typically clear summer days. Experiments have been performed to investigate the effects of adding PCM to conventional hollow thermal-insulation bricks on thermal characteristics of walls. PCM-treated wall had a better daytime thermal insulation effect than one of PCM-untreated. PCM-treated wall can provide more effective indoor heat preservation at night when temperatures fall outdoors.