Oxidation of ethanol and carbon monoxide on alumina-supported metal/metal oxide xerogel catalysts
Alumina-destekli metal/metal oksit xerogel katalizörleri üzerinde etanol ve karbonmonoksit oksidasyonu
- Tez No: 302375
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın asıl amacı, havadaki etanol ve karbonmonoksit'in tek basamaklı sol-gel yöntemiyle yapılan alumina destekli metal ve karışık metal oksit üzerindeki tam yanmasında; metal çeşidinin, metal oksit çeşidinin ve metal/oksit yüklemesinin sıcaklığa bağlı dönüşüm üzerindeki etkisini incelemektir. İki çeşit katalizör, Pt/ Al2O3 (%1, %2 ve %3 Pt yüklenmiş) ve Cu/Mn mol oranları 1:1, 5:1 ve 12:1; metal yüklemeleri % 50, % 70 ve % 90 olan CuO-Mn2O3/Al2O3, sırasıyla impregnasyon ve tek basamaklı sol-gel metodlarıyla sentezlenmiştir. Ayrıca, CuO/Al2O3, Mn2O3/Al2O3 and Pd-Mn2O3/Al2O3 sentezlenerek, metal ve metal oksitler arasındaki katalitik aktivite ilişkisine açıklık getirilmiştir.Örneklerin karakterizasyonu XRD,BET ve FT-IR teknikleri kullanılarak yapılmıştır ve soy metal katalizörleri arasında % 3 Pt yüklenmiş alumina yüksek aktivite gösteren katalizör iken, metal oksit katalizörleri arasında, CuO-Mn2O3/Al2O3 (%70 ;(Cu/Mn)mol=1:1) katalizörünün Cu1.5Mn1.5O4 faz oluşumu sebebiyle en iyi aktivite gösterdiği gözlenmiştir. Ayrıca, Pd ilavesi ~ %99 etanol dönüşümünün olduğu sıcaklığı düşürerek metal oksit katalizörünün aktivitesini artırmıştır. Bunun yanı sıra, katalizör yüzeyi üzerinde tersinir olmayan CO2 adsorpsiyonundan kaynaklanan CuO-Mn2O3/Al2O3 deaktivasyonu tespit edilmiştir.Pt içeren katalizör hariç, etanol oksidasyonunda iyi aktivite gösteren katalizörler aynı zamanda CO oksidasyonu için de test edilmiş ve değişen sıcaklıklarda CO2 oluşumu kualitatif olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main goal of the study is to investigate the effect of metal type, metal oxide type and metal/oxide loading on the conversion as a function of temperature for the complete combustion of ethanol and CO in air over single step sol-gel made Al2O3 supported metal and mixed metal oxides. Two types of catalysts, Pt/Al2O3 (1, 2, and 3 % Pt loaded) and CuO-Mn2O3/Al2O3, with Cu/Mn molar ratio of 1:1, 5:1 and 12:1, and 50, 70, and 90% metal loading, were synthesized by impregnation and single step sol-gel methods, respectively. In addition, by synthesizing CuO/Al2O3, Mn2O3/Al2O3 and Pd-Mn2O3/Al2O3, the catalytic activity relationship between metal and metal oxides were clarified.Characterization of the samples was performed by XRD, BET, and FT-IR techniques and it was observed that among the metal oxide catalysts, CuO-Mn2O3/Al2O3 (70 wt%; (Cu/Mn)molar=1) showed the highest activity due to the formation of Cu1.5Mn1.5O4 phase while 3% Pt loaded alumina was the catalyst demonstrated the highest catalytic activity among the noble metal catalysts. Also, Pd addition enhanced the activity of metal oxide catalyst by lowering the temperature at which ~99% ethanol conversion was obtained. Moreover, deactivation of CuO-Mn2O3/Al2O3 mixed oxides was observed due to the irreversible adsorption of CO2 on catalyst surface at low temperatures.Except for Pt containing catalysts, the catalysts that showed high catalytic activity in ethanol oxidation was also tested for CO oxidation and CO2 formation was detected qualitatively at varying operating temperatures.