Differentiation of human naive CD4+ T cells into Th17 cell phenotype
İnsan kaynaklı naif CD4+ T hücrelerinin Th17 hücre fenotipine faklılaştırılması
- Tez No: 302381
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTEN NALBANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Medical Biology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Th17 hücreleri IL17 enflamatuar sitokinini salgılayan ve konak savunması ve otoimmünitede olan rolleri ile son zamanlarda tanımlanmış CD4+ T hücre alt grubudur. Th17 hücreleri ile ilgili bilgiler onların hücre kültürü şartlarında farklılaşmaları ve devamlılığı ile ilgilidir. Th17 hücrelerinin ana düzenleyici faktörleri ve kültür şartları farede belirlenmesine rağmen, insanda hala net olarak belirlenememiştir. Yapılan bu çalışmada, insan çalışmaları arasında en yüksek IL17 ve en düşük IL17+IFN?+, IL17+Foxp3+ ekspresyonu şartını sağlayan kültür koşulu belirlenmiştir. Sonuçlarımız göstermektedir ki, insan Th17 farklılaşmasında, farklı sitokin kombinasyonları ve dozlarının kullanılması, IL17 ekspresyonunun yanı sıra bazı düzenleyici moleküllerin de artmasını sağlamaktadır. Farklı sitokin kombinasyonlarının denenmesi sonucu IL1ß'nın Th17 farklılaşmasında en etkili molekül olduğu tespit edilmişir. Ayrıca, TGFß molekülü doza bağlı olarak Th17 farklılaşmasını, Th1 farklılaşmasını IFN?, Treg farklılaşmasını Foxp3 molekülünü baskılayarak olumlu etkilediği belirlenmiştir. Son olarak, Th17 hücrelerinin ana düzenleyici molekül olan RORC2 molekülünü eksprese etmeleri gerektiği bilgisine rağmen küçük bir grup hücrenin IL17 eksprese ederken RORC2'yi eksprese etmediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Th17 cells are recently identified CD4+ T cell subset and best defined as their secretion of IL17, an inflammatory cytokine, and their role in host defense and autoimmunity. Further information on Th17 cell subset is strongly correlated with the differentiation and maintenance of these cells in culture. Although the master regulators and culture conditions in mouse Th17 differentiation are defined, the requirements and maintenance of human Th17 cell cultures remain unclear. Here, we suggest a new culture condition that maximizes IL17 expression and gives minimum IL17+IFNg+ and IL17+Foxp3+ among human studies. Our data defines, the doses and combinations of various cytokines that rise IL17 expression, as well as regulatory molecules in human Th17 cell differentiation. Many trials with various combinations of cytokines reveal that IL1ß is the most important cytokine that prime Th17 differentiation. Also it was observed that TGFß positively regulates Th17 differentiation in dose-dependent manner by inhibiting IFN? expression thus represses Th1 differentiation and impairs Treg polarization at transcription factor state by tightly regulating Foxp3. Although it was suggested that Th17 cells must express RORC2, the master regulator, a minor cell population that express IL17 do not co-express RORC2 was observed.