Development of pH-controlled triggering mechanisms for controlled release of lysozyme
Lisozimin kontrollü salımı için ph tarafından kontrol edilen tetikleme mekanizmaları geliştirilmesi
  1. Tez No: 302382
  2. Yazar: DERYA BOYACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YEMENİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tezde lisozimin pH'ya bağlı kontrollu salımını gerçekleştirebilecek tetikleme mekanizmaları oluşturulması amacıyla zein ve peyniraltı suyu (WP) proteini filmler ve bunların karışım ve kompozitleri hazırlanmıştır. Hidrofobik yapıları ve iyonik gruplarının olmaması nedeniyle zeinden elde edilen filmler lisozimi iyonik olarak bağlayamamakta ve filmlerden salınan toplam lisozim miktarları pH 5.3 ve 7.3 arasındaki değişimlerden oldukça az etkilenmektedir. Bunun aksine filmler içerisine mercimek protein izolatı (LPI) ilave edilmesi kompozit bir yapı oluşturmakta ve pH 5.3-7.3 aralığında pozitif yüklü lisozimin (pI>9) film matrisi içerisine dağılmış negatif yükler içeren LPI'ya (pI: 4.5-6.0) bağlanmasına neden olmaktadır. Zein-LPE kompozitlerine bağlanan lisozim miktarı filmler içerisindeki LPE miktarının 1500 ile 4500 µg/cm2 arasında artırılması durumunda linear olarak artış göstermektedir. Bağlı olan lisozimin filmlerden salınması ortam pH değerinin aşamalı olarak 7.3'den 4.3'e yani LPI'nın pI değerinin altına düşürülmesiyle başarıyla tetiklenebilmektedir. Diğer yandan WP filmler doğal olarak yaklaşık 5.2 olan pI değerleri nedeniyle nötrale yakın pH değerlerinde net bir negative yük taşıdıklarından yüksek oranda lisozim bağlayabilmektedirler. WP filmlere bağlanmış lisozimin salımı ortam pH değerinin aşamalı olarak 6.0'dan WP'nin pI değerinin altındaki pH 3.0'e düşürülmesiyle tetiklenebilmektedir. WP-oleik asit karışımları ve WP-mum kompozitlerinin hazırlanması filmlerin gözenekliliğini artırdığından özellikle pH 4.5 ve 5.0'de filmlerden salınan bağlı lisozim miktarı artırılabilmektedir. 0.7-1.4 mg/cm2 düzeyinde lisozim içeren zein ve WP temelli filmler Listeria innocua bakterisi üzerinde kayda değer düzeyde antimikrobiyel aktivite göstermişlerdir. Elde edilen bu veriler antimikrobiyel paketleme uygulamasında pH'ya bağlı olarak tetiklenebilen kontrollu salım sistemleri kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, zein and whey protein (WP) based films and their blends and composites have been prepared to obtain pH-controlled triggering mechanisms for controlled release of lysozyme. The total amount of lysozyme released from standard zein films was not considerably affected from changes in pH between 7.3 and 5.3 since this hydrophobic biopolymer lacked charged ionisable groups to bind lysozyme ionically. In contrast, incorporation of lentil protein isolate (LPI) into zein created a composite structure and caused binding of positively charged lysozyme (pI>9.0) on negatively charged groups of LPI (pI: 4.5-6) within the film matrix in release medium with pH between 5.3 and 7.3. The amount of bound lysozyme in zein-LPE composites increased linearly as LPE concentration increased between 1500 and 4500 mg/cm2 at pH 7.3. The release of bound enzyme could be triggered by reducing pH of release medium from 7.3 to 4.3, down below pI of LPI. On the other hand, films of WP (pI?5.2) bind considerable amount of lysozyme due to their inherent net negative charges close to neutrality. The release of bind lysozyme could be trigged as pH of release medium reduced from 6.0 to 3.0, down below the pI of WP. The preparation of WP-oleic acid blend and WP-wax composites increased the film porosity and amounts of released lysozyme from films at pH 4.5 and 5.0, by 2-4 and 1.2-1.5 folds, respectively. The zein and WP based films containing 0.7 to 1.4 mg/cm2 lysozyme showed good antimicrobial activity against Listeria innocua. This work showed the potential of creating pH-controlled release systems during antimicrobial packaging of food.