Effects of dimethyl ether on n-butane oxidation
Dimetil eterin n-bütan oksidasyonuna etkileri
  1. Tez No: 302392
  2. Yazar: TUĞÇE BEKAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Dimetil eterin n-bütan oksidasyonuna olan etkileri kimyasal kinetik modellemeyle teorik olarak incelenmiştir. Oksidasyon, bir borusal akış reaktörde ve laminer akış koşullarında çalışılmış, değişik oranlardaki dimetil eterin n-bütana ilavesinin, oksidasyon ürünlerinin oluşumlarına etkileri araştırılmıştır. Ayrıca saf dimetil eter oksidasyonu da karşılaştırma amacıyla incelenmiştir. Saf dimetil eter oksidasyonunda, saf n-bütan oksidasyonuna göre, karbon monoksit, metan, asetaldehit ve aromatik bileşikler gibi zararlı bileşiklerin daha düşük oranlarda oluştukları, formaldehitin ise daha yüksek oranlarda oluştuğu gözlenmiştir. Dimetli eterin n-bütana farklı oranlarda ilave edilmesi durumunda ise, yine formaldehit mol kesrinde artış, asetaldehit ve aromatik bileşiklerin mol kesirlerinde ise azalma görülmüş, incelenen diğer zararlı bileşiklerin mol kesirlerinde ise önemli bir değişiklik gerçekleşmemiştir.Çalışmada sıcaklık, basınç ve eşdeğerlik oranınnın dimetil eter/n-bütan oksidasyonu üzerine olan etkileri de incelenmiştir. Sıcaklık aralığı olarak 500-1700 K, basınç değeri olarak 1 ve 5 atm, ve eşdeğerlik oranı olarak da 2.6 ve 3.0 değerleri seçilmiş ve bu koşullarda ürün oluşumları incelenmiştir. Basınç ve eşdeğerlik oranı artışının genel olarak zararlı oksidasyon ürünlerinde artışlara neden olduğu bulunmuştur. Sıcaklığın etkisi ise oluşan ürüne ve sıcaklık aralığına göre farklılıklar göstermektedir.Zararlı oksidasyon ürünlerinden en küçük halkalı aromatik bileşik olan benzenin oluşumunda rol oynayan en önemli öncü bileşikler asetilen, etilen, proparjil, allen, allil, propen ve fulven olarak belirlenmiştir.Son olarak, dimetil eter/n-bütan karışımının oksidasyonunu temsil etmek üzere bir iskelet kimyasal kinetik mekanizma geliştirilmiş ve bu mekanizma literatür ve detaylı mekanizmayla karşılaştırılarak doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Effects of dimethyl ether on the oxidation of n-butane were investigated USİNG Detailed Chemical Kinetic Modeling approach. Oxidation process was carried out in a tubular reactor under laminar flow conditions. The formations of various oxidation products, especially toxic species were investigated for the addition of dimethyl ether in different mole fractions to n-butane. Pure dimethyl ether oxidation was also investigated for comparison. Pure dimethyl ether oxidation resulted in lower mole fractions of carbon monoxide, methane, acetaldehyde and aromatic species, but higher mole fractions of formaldehyde when compared to pure n-butane oxidation. The addition of dimethyl ether to n-butane in different mole fractions was observed to decrease mole fractions of acetaldehyde and aromatic species and increase the mole fraction of formaldehyde, while other toxic species investigated were not affected significantly.The effects of three important process parameters on the formations of oxidation products were also investigated. Inlet temperatures between 500 and 1700 K, pressures of 1 and 5 atm, and equivalence ratios of 2.6 and 3.0 were studied. Increasing pressure and equivalence ratio were observed to increase the mole fractions of toxic species in general. The effect of temperature was more complicated depending on the species and the temperature interval.Reaction path analysis indicated that the most important precursors playing role in the formation of the first ring benzene were acetylene, ethylene, propargyl, allene, allyl, propene and fulvene during n-butane/dimethyl ether oxidation.Finally, a skeletal chemical kinetic mechanism was developed and validated for the oxidation of n-butane/dimethyl ether mixture.