Hindistan cevizi (Cocos nucifera L.) odunu ile üretilen çapraz yapiştirilmiş lamine kerestelerin bazı teknolojik özellikleri
Some technological characteristics in cross laminated timbers produced from coconut (Cocos nucifera L.) wood
- Tez No: 302407
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KALAYCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, Hindistan cevizi ağacı odunlarının kimyasal özelliklerinden pH ve uçucu organik (Volatile Organic Compounds) değeri, mekanik özelliklerinden ise kopma makaslama direnci (ABES=Adhesive Bonding Evaluation System)belirlenmiştir. Bunu takiben elde edilen lamellerden levha sanayinde sıklıkla kullanılan PVAc, MÜF ve ÜF tutkalları ile yapısal kompozit levhaları üretilmiş ve bunların bazı fiziksel ve mekanik özellikleri belirlenmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda gerekli pres parametreleri hazırlanarak deneme levhalarının üretimine geçilmiştir. Lamine levhaların kalınlığı 40mm olarak belirlenmiş ve bu doğrultuda tabaka kombinasyonlarında; dış tabakalar 9mm kalınlığındaki, orta tabaka ise 22mm kalınlığındaki lamellerden hazırlanmıştır. Dış tabakalarda sadece yüksek yoğunlukta odun kısımları kullanılırken, orta tabakada orta ve düşük yoğunluktaki odun kısımları kullanılmıştır. Lamellerden tabaka oluşturmak için PVAc tutkalı, tabakaların birbirleri ile yapıştırılmasında ise PVAc, MÜF ve ÜF tutkallarından biri kullanılmıştır. Tutkallanan tabakalar birbirlerine zıt yönde yerleştirilerek preslenmiştir. Üretilen lamine levhaların, rutubet ve özgül ağırlık gibi fiziksel özelikleri, eğilme direnci ve eğilmede elastikiyet modülü gibi mekanik özellikleri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; üretilen yapısal kompozit levhaların fiziksel ve mekanik özellikleri standart değerlerin üzerinde çıkmıştır. Lamel simetrisi, lamellerin birleştirmesi ve üretim parametreleri kalite özelikleri üzerinde etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study; before the production session; some chemical properties of wood material were analyzed such as pH and Volatile Organic Compounds. In an addition to this; for searching the bonding strength between wood and adhesive (ABES=Adhesive Bonding Evaluation System), the shear strength was defined. In this study; some physical and mechanical properties of structural composite boards based on coconut lamella produced with widely used industrial PVAc, MUF and UF adhesives were defined. According to the data of the researches, the needed press parameters were prepared and then the production was started. The thickness of the board was defined as 40mm and for this aim; face layers lamella thickness 9mm, core layer lamella thickness 22mm were prepared. The high density lamellas only used for the face layers and the medium and low density lamellas were used for core layers. For creating layers from lamellas, PVAc glue, for bonding the layers with each other, the PVAc, MUF and UF adhesives were used. The layers were prepared by caring the opposite direction. After pressed boards; some physical properties, such as; Moisture content, density, bending strength and some mechanical properties like; modulus of elasticity were described. According to gotten results; the physical and mechanical properties of the produced boards are higher than the standards. On the other hand; lamella symmetry, the bonding of lamellas and production parameters were found as important factors on product quality.