Chisio Web: A web-based framework for customizable visualization of relational information
Chisio Web: İlişkisel bilginin uyarlanabilir görselleştirilmesi için web-tabanlı bir çerçeve
  1. Tez No: 302406
  2. Yazar: SELÇUK ONUR SÜMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR DOĞRUSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çizgeler, karmaşık ilişkisel bilgilerin gösteriminde sıklıkla kullanılmaktadır. Çizge görselleştirmesi, bilginin etkin bir şekilde analizinde oldukça önemlidir. Basit çizgelerde, köşeler genelde aynı büyüklükte kabul edilir ve iç içe geçemezler. Bu durum, genellikle karmaşık ilişkilerin görselleştirilmesinde yeterli değildir, çünkü ilişkisel bilgi genelde kümelenmiş ya da gruplar veya iç içe geçmiş yapılar şeklinde hiyerarşik olarak düzenlenmiştir.Web-tabanlı çizge görselleştirme alanında, ücretsiz, açık kaynak bir çok yazılım bulunmaktadır. Ancak, bunların hiçbiri bileşik ya da kümelenmiş çizgeleri tam olarak desteklememektedir. Üstelik, bu yazılımların uyarlanabilirliği, genelde köşe ve kenarların temel görsel özellikleriyle sınırlıdır. Bu yazılımlarla, görsel özellikler ve etkileşimsel işlevsellik açısından gelişmiş bir uyarlama yapmak çok fazla emek istemektedir.Bu tezde, Chisio Web (ChiWeb) adında, genel amaçlı, web-tabanlı, ücretsiz ve açık kaynak bir çizge görselleştirme uygulama çatısı sunuyoruz. ChiWeb, hem basit hem de bileşik çizgelerin görselleştirilmesine, yerleştirilmesine ve etkileşimli olarak düzenlenmesine olanak sağlamaktadır. ChiWeb, ActionScript programlama diliyle gerçekleştirilmiştir ve Flare adında açık kaynak bir ActionScript kütüphanesini temel almıştır.ChiWeb görselleştirme ve işlevsellik yönünden kolay uyarlanabilir olması için özel olarak tasarlanmıştır. ChiWeb kütüphanesi, belirli bir alana özgü ihtiyaçlar doğrultusunda özelleşmiş bir görselleştirme ve gelişmiş bir uygulama işlevselliği yaratmak için kullanılabilir. Görsel biçimler, köşe yaratmak gibi etkileşimli eylemler için denetimler, klavye ve fare işlevselliği, menüler, araç çubukları ve denetim pencereleri, ChiWeb ile kolayca özelleştirilebilecek işlevsellik ve öğeler arasındadır. Bunun yanı sıra, ChiWeb'in mimarisi yeni yerleştirme algoritmalarının kolaylıkla eklenmesine izin verecek yapıdadır.
Özet (Çeviri)
Graphs are widely used to represent complex relational information. Graph visualization is crucial for effective analysis of information. In simple graphs, nodes are generally considered as uniform-sized components and they cannot be nested. This is often not sufficient to visualize complex relationships, because relational information is often clustered or hierarchically organized into groups or nested structures.There exist many free, open source software in the field of web-based graph visualization. However, none fully supports compound or clustered graphs. Moreover, customization provided by such software is often limited to the basic visual properties of nodes and edges. It requires a lot of effort to build an advanced customization of visual properties and interactive functionality with these software.In this thesis, we introduce a free, open source, general-purpose, web-based graph visualization framework, named Chisio Web (ChiWeb). ChiWeb supports visualization, interactive editing and layout of both simple and compound graphs. ChiWeb is implemented in ActionScript language and based on Flare, which is an open source ActionScript library designed for data visualization.ChiWeb is specifically designed for easy customization with respect to visualization and functionality. ChiWeb can be used as a library to create a custom graph visualization with an advanced application behavior for particular needs of a specific domain. The elements and functionality that can be easily customized with ChiWeb are: visual styles, controls for interactive events such as node creation, key and mouse functionality, context menus, toolbars, and inspector windows. Furthermore, ChiWeb's architecture allows easy integration of new graph layout algorithms.