Skandiyum(III), İtriyum(III) ve Lantan(III)'ün karışık ligand komplekslerinin sulu ortamdaki kararlılıklarının incelenmesi ve yapılarının aydınlatılması
Investigation of stability of mixed ligand complexes of Scandium(III), Yttrium(III) and Lanthanium(III) and identification of their structures
  1. Tez No: 302436
  2. Yazar: TÜLAY ÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAZİ İREZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışma iki aşamalı olarak gerçekleştirildi. İlk aşamda, Sc(III), Y(III) ve La(III)'ün birincil ligant olarak EDTA (etilendiamintetraasetik asid), HEDTA (N-(2-hidroksietil)etilendiamin-N,N',N'-triasetik asid), NTA (nitrilotriasetik asid)'nın ikincil ligand olarak 2,3-DHBA (2,3-dihidroksi benzoik asit)'nın oluşturduğu komplekslerinin bileşimleri ve oluşum sabitleri 25 ºC, 0,1 M KCl ve 0,1 M NaCl iyonik ortamlarında potansiyometrik yöntem ve BEST bilgisayar programı ile belirlendi.İkinci aşamada kararlılık sabitleri belirlenen kompleksler sentezlendi. Sentezlenen karışık ligant kompleksinin yapısal karakterizasyonu, elementel analiz, AAS, TGA, ICP-OES, IR, 1HNMR, ve 13CNMR spektroskopisi ve iletenlik teknikleri ile aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in two stages. In the first stage, the composition and stability constants of mixed ligand complexes of Sc(III), Y(III) and La(III) by using EDTA (ethylenediaminetetraacetic acid), HEDTA (N-(2-hydroxyethyl)ethylenediamine-N,N?,N?-triacetic acid), NTA (nitrilotriacetic acid) as a primary ligand and 2,3-DHBA (2,3-dihydroxybenzoic acid) as secondary ligand were determined by using a potentiometric method and the BEST computer programme at 25 oC, in a 0.1M KCl and 0.1M NaCl ionic medium.In the second stage, the complexes that the stability constant determined, were isolated. Structural characteristics of synthesized mixed ligand complexes was examined using that elemental analysis, AAS, TGA, ICP-OES, IR, 1HNMR and 13CNMR and the conductivity method.