Yeni bazı ?-iminooksim türevlerinin ve nikel(II), kobalt(III) komplekslerinin sentezi, yapılarının aydınlatılması
Synthesis and enlightenment of structures of some novel ?-iminooxime derivates and nickel(II), cobalt(III) complexes
- Tez No: 302456
- Danışmanlar: PROF. DR. GAZİ İREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasında 2-okso-2-p-tolilasetaldehit oksim ve 2-(naftalen-2-il)-2-oksoasetaldehit oksimin 2-aminobenzilamin ile kondenzasyon tepkimelerinden iki yeni 1,2,3,4-tetrahidrokinazolin oksim bileşiği sentezlendi daha sonra bu bileşiklerin Ni(II) ve Co(III) ile oluşturdukları ?-iminooksim kompleksleri elde edildi. Tüm bu bileşiklerin yapıları FT-IR, NMR, LC-MS, TGA, elemental analiz, magnetik duyarlılık ve iletkenlik ölçüm metotları gibi temel analiz teknikleri kullanılarak belirlendi. Oluşan komplekslerdeki metal:ligant oranı 1:2 olarak bulundu. Komplekslerin geometrileri oktahedral olarak önerildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis study two novel 1,2,3,4-tetrahydroqunazoline oxime were synthesised from condensation reactions of 2-oxo-2-p-tolylacetaldehyde oxime and 2-(naphthalen-2-yl)-2-oxoacetaldehyde oxime with 2-aminobenzylamine and then ?-imino oxime complexes of these compounds that formed with Co(III) and Ni(II) transtition metal ions were obtained. All structures of these compounds were determined by main analyze techniques like FT-IR, NMR, LC-MS, TGA, elemental analysis, magnetic susebtibility and molar conductivity measurements. The metal to ligand ratio of the complexes was found as 1:2. The geometry of the complexes was suggested as octahedral.