Mısırda SSR moleküler markörler ile genetik çeşitliliğin belirlenmesi
Determination of genetic diversity in maize via SSR molecular markers
  1. Tez No: 302468
  2. Yazar: BAŞAK ZEYBEKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM SADE, YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YORGANCILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, 96 adet atdişi mısır hattının (Zea mays L. indentata Sturt.) SSR moleküler markörleri ile genetik çeşitliliği belirlenmiştir. Araştırmada 26 tane polimorfik SSR primeri tüm hatlar için uygulanmış olup; bu çalışmada kullanılan hatlar üzerinde phi008, phi083, umc1122 ve umc1630 primerlerinin monomorfik özellik gösterdiği, diğer 22 primerin ise polimorfik olduğu gözlemlenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda 70 adet allel üretilmiş olup, lokus başına düşen allel sayısı 2-4 arasında değerler almış ve ortalama her bir SSR lokusu başına 2.69 allel saptanmıştır. Bu araştırmada PIC (Polimorphic information content) değeri 0.04- 0.43 arasında değişmiş olup, ortalama PIC değeri 0,29 olarak bulunmuş, en düşük ve en yüksek PIC değerini veren primerlerin sırasıyla; bnlg249 ve phi015 olduğu tespit edilmiştir. Doksan altı adet atdişi mısır hattının UPGMA analizi ile filogenetik ağacı oluşturulmuştur ve mısır hatlarının 2 grup oluşturduğu gözlemlenmiş olup aynı zamanda hatlar arasındaki genetik uzaklık değerinin 0.56-1.00 katsayıları arasında olduğu ve ortalama değerin 0.78 olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, genetic diversity of 96 corn inbred lines (Zea mays L. indentata Sturt.) were detected with SSR molecular markers. In the research, 26 SSR markers were applied for all inbred lines and phi008, phi083, umc1122 and umc1630 showed monomorfic chracteristic on inbred lines and the other 22 primers were observed as polymorfic. Seventy allel were produced in the result of this study and 2-4 allel per locus were received and 2,69 allel were detected per SSR locus in average. In this research, PIC (Polimorphic information content) value changed between 0.04-0.43 and average PIC value was detected as 0,285, the lowest and highest PIC value showing primers were detected bnlg249 and phi015, respectively. UPGMA analysis and phylogenetic tree were formed and 2 clusters were observed for maize inbred lines and at the same time the genetic distances between the lines were detected as 0.56-1.00 and the average 0.78 coefficient value.