Bazı kendilenmiş şeker mısır hatlarının şeker içeriklerinin belirlenmesi ve ilgili moleküler markörler ile taranması
Determination of sugar content of some inbread sweet corn lines and screening with ssr markers
- Tez No: 420538
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tohumluk Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışmada, Amerikan Tarım Bakanlığı'ndan temin edilen 26 kendilenmiş tatlı mısır hattı ile Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü tarafından geliştirilen 23 adet kendilenmiş tatlı mısır hattı kullanılmıştır. Denemede toplam farklı 49 adet kendilenmiş tatlı mısır hattı 2015 yılında latis deneme deseninde ekilmiştir. Bitkiler 4-5 yapraklı dönemde iken DNA izolasyonu için yaprak örnekleri alınmıştır. Koçanların hasadından sonra tanelerdeki toplam şeker içerikleri Luff- Schoorl metodu ile tayin edilmiştir. Aynı zamanda tatlı mısırda şeker içeriğini kontrol eden genlerin bazılarına ait 9 adet SSR markörü kullanılarak 49 bitkiden oluşan kendilenmiş tatlı mısır populasyonunda moleküler tarama yapılmıştır. Çalışmada kullanılan 49 adet kendilenmiş tatlı mısır hattındaki toplam şeker içeriği % 16,84 ile % 0.66 arasında değişmiştir. Çalışmamızda tatlı mısırın şeker içeriği ile ilişkili su geni için umc1031, sh1 geni için phi44, sh2 geni için umc2276 ve ea1 geni için phi328175 markörlerinin daha uygun oldukları belirlenmiştir. Ayrıca, at dişi mısırların şeker oranı en fazla % 4.0 olduğundan, çalışmamızdaki kendilenmiş hatlardan 24 adedinin toplam şeker içeriği bu değerden daha yüksek bulunmuştur. Bu genotiplerin hibrit şeker mısır çeşitlerinin geliştirilmesinde ebeveyn olarak kullanılabilecekleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study we evaluated 26 sweet corn inbred lines which is obtained from the U.S. Department of Agriculture and 23 sweet corn inbred lines developed by Ege University, Faculty of Agriculture, Field Crops Department. In total 49 different sweet corn inbred lines were planted with lattice experimetal design in 2015. The leaf samples were taken when they were within 4-5 leaf stage for DNA isolation. After harvesting of the corn cobs, total sugar content in the kernel were measured by Luff-Schoorl method. At the same time, moleculer screenings were carried out by using 9 SSR marker which is related to sugar content genes in 49 inbred sweet corn lines. The total sugar content were ranged from 0,66 % to 16,84 % in 49 sweet corn inbred lines. For genes which are related to the sugar content of sweet corn was determined to more suitable umc1031 primer for su gene, phi44 primer for sh-1 gene, umc2276 primer for sh-2 gene and phi328175 primer for ea-1 gene. In addition to, since dent corn sugar content is the most 4.0 %, the total sugar content of 24 inbred lines in this study were found higher than 4.0 %. We concluded that these genotypes can be used as parental genotypes for improved of hybrid sweet corn cultivars.