Mikrodalga etkisinde Adatepe (Karaçam) lateritik cevherinin liçing şartlarının belirlenmesi
Determining leaching conditions of Adatepe (Karaçam) lateritic ore under microwave effect
  1. Tez No: 302482
  2. Yazar: MERVE KÖSELER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEVFİK AĞAÇAYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, Adatepe (Karaçam) lateritik cevherinin asidik ortamda liçing şartlarının belirlenmesi araştırılmıştır. Liç deneylerinde, % 98'lik H2SO4, % 37'lik HCl ve % 60'lık HClO4 kullanılarak Ni ve Fe çözündürülmesine olan etkileri araştırılmıştır. Deney parametreleri olarak, karıştırma hızı, asit derişimi, sıcaklık, katı/sıvı oranı ve tane boyutunun Ni ve Fe çözünmesine etkileri incelenmiştir.Bunlara ilaveten, liç deneylerinden elde edilen optimum sonuçlar kullanılarak mikrodalga ön işlemli liçing deneyleri yapılmıştır. -75+53 ?m tane boyutuna getirilen cevherler mikrodalga fırınında farklı güç (0, 90, 180, 360, 600 watt) ve farklı sürelerde (1, 3, 5, 7, 10, 15 ve 20 dak.) ön ısıtma işlemine tabi tutulmuştur. Daha sonraki aşamada mikrodalgada ısıl işleme tabi tutulan cevherlere asitli ortamda liç işlemi uygulanmıştır.Sonuç olarak, lateritik cevherlerden Ni ve Fe kazanımı için asit liçinin uygun bir yöntem olduğu belirlenmiştir. Mikrodalga ile işleme tabi tutulan cevherlerde ise liç süresinin kısaldığı ve yüksek çözünme verimlerine ulaşıldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, optimum leach parameters in acidic medium were investigated for a lateritic nickel ore taken from a mine located at Adatepe (Karaçam). Leach experiments were carried out using concentric H2SO4, HCl and HClO4 acids to determine the dissolution effect of these acids on Fe and Ni elements. Agitation speed, acid concentration, temperature, solid/liquid ratio and particle size of the ore were selected as experiments parameters.In addition, the effect of microwave pre-treatment on dissolution of Fe and Ni was tested at optimum leach conditions determined at first stage. Ground ore (-75+53 ?m) were subjected to microwave treatment at different power (0, 90, 180, 360, 600 watt) and time (1, 3, 5, 7, 10, 15 ve 20 min.). Then the microwave treated ore were used for leach experiment to compare the results.The results showed that the acid leach method is suitable for recovering Fe and Ni from lateritic ore. It was found that the microwave treatment was beneficial to recover these elements. The dissolution rate was increased and dissolution time was decreased by means of microwave treatment.