2.1 GHz frekanslı mikrodalga radyasyonun meme fibroblast hücrelerine etkileri
Effects of 2.1 GHz frequency microwave radiation on breast fibroblast cells
  1. Tez No: 339607
  2. Yazar: MERİÇ ARDA EŞMEKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN SEYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada Wideband Code Division Multiple Access (W-CDMA) modülasyonlu Mikrodalga (MW) radyasyonun meme fibroblast hücreleri hücre canlılığı ve apoptotik aktivite üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçladı. Hücreler 4 ve 24 saat sürelerince 2.1 GHz W-CDMA modülasyonlu MW radyasyona maruz bırakıldılar. Hücre canlılığı MTT [3-(4, 5-dimethylthiazol?2-yl)-2, 5-diphenyltetrazolium bromide] methodu ile belirlendi. Apoptotik hücre yüzdeleri ise akım sitometri cihazı yardımı ile Annexin V-FITC ve PI boyaması yapılarak analiz edildi. Mitokondri Membran Potansiyeli?nde (??m) meydana gelebilecek olası değişimler JC?1 boyaması yapılarak akım sitometri ve florasan mikroskobu yardımı ile saptandı. Fas, FasL, p53 ve sitokrom-c değerleri ise Eliza methodu ile ölçüldü. Hücre canlılıkları uygulanan MW radyasyon etkisinde azalış gösterdi. Annexin V-FITC pozitif hücre yüzdeleri ise her iki maruziyet süresinde de artış gösterdi. Bu sonuçların yanı sıra ??m?de azalma tespit edildi. Fas, FasL ve p53 miktarlarında herhangi bir değişme gözlemlenmezken sitokrom-c düzeylerinde istatiksel olarak anlamı bir artış görüldü. Bu sonuçlar 2.1 GHz W-CDMA modülasyonlu MW radyasyonun meme fibroblast hücrelerinde hücre proliferasyonunu inhibe ederek mitokondri yollu apoptozise neden olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the present study we aimed to investigate the effects of 2.1 GHz Wideband Code Division Multiple Access (W-CDMA) modulated Microwave (MW) Radiation on cell survival and apoptotic activity of breast fibroblast cells. The cell cultures were exposed to W-CDMA modulated MW at 2.1 GHz for 4 and 24 hours. The cell viability was assessed by MTT [3-(4, 5-dimethylthiazol?2-yl)-2, 5-diphenyltetrazolium bromide] method. The percentages of apoptotic cells were analyzed by Annexin V-FITC and PI staining. Annexin V exhibits anti-phospholipase activity and binds to phosphatidylserine (PS). 5,5?,6,6?-tetrachloro-1,1?,3,3?- tetraethylbenzimidazolcarbocyanine iodide (JC?1) was used to measure Mitochondrial Membrane Potential (??m). JC?1 is a fluorescent cationic dye that can selectively accumulates into mitochondria by electrochemical gradient and changes color from green to red as the mitochondrial membrane is depolarized. Fas and FasL protein levels were determined by ELISA method. 2.1 MW radiation has been shown to be able to induce cell proliferation inhibition and apoptosis induction in breast fibroblast cells. The viability of fibroblast cells were decreased due to MW radiation exposure. The apoptotic activities of cells were increased in all exposure periods. We also demonstrated a time dependent reduction of ??m. Fas, FasL and p53 levels were not significantly changed in MW exposed fibroblast cells. However, cytochrome-c levels were increased significantly. The results of this study showed that 2.1 GHz W-CDMA modulated MW radiation induced apoptotic cell death via mitochondrial way.