Türk bankacılık sektöründe göreceli bir performans ölçümü ve analizi
A relative performance measurement and analysis in Turkish banking sector
- Tez No: 302491
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. EMİN BAYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Banking, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Sürekli izlenen ve belli aralıklarla kamuya duyurulan finansal göstergeler, özellikle bankacılık sektöründe performans ölçümü için vazgeçilmez araçlardır. Bu çalışma Türkiye'de bankacılık sektöründe faaliyet gösteren 22 banka üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu bankalarla ilgili 39 kriter (finansal oran) öncelikle önem derecelerinin belirlenmesi için Analitik Hiyerarşi Prosesiyle değerlendirilmiş ve ağırlıkları hesaplanmıştır. Sonrasında Gri İlişkisel Analiz yöntemiyle 22 bankanın gri ilişkisel dereceleri hesaplanmıştır. Bu 39 kriterden referans kriterler belirlenmiş ve buna göre Veri Zarflama Analizi ile 22 bankanın etkinlik değerleri hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Financial indicators which have been monitored and announced periodically to public are indispensable tools particularly in banking sector. In this study, it has chosen 22 different Banks in Turkey. 39 criteria related to these banks were evaluated by AHP and their weights were computed. Then, the grey relational degrees of 22 banks were computed by Grey Relational Analysis Method. The reference criteria were selected from this domain criterion and they were used in DEA as variables. Efficiencies of 22 Banks were calculated by using DEA. The obtained results from both methods were presented.