4-nitro-1-naftilamin diazonyum tuzunun sentezlenmesi, karakterizasyonu ve camsı karbon elektrot yüzeyinde elektokimyasal indirgenmesiyle yeni bir elektrodun hazırlanması
The synthesis of 4-nitro-1-naphtylamine diazonium salt, its characterization and preparation of a new electrode based on the electrochemical reduction on glassy carbon electrode surface
  1. Tez No: 302490
  2. Yazar: HÜMEYRA GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER YAZICIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasında 4-nitro-1-naftilaminden 4-nitro-1-naftilamin diazonyum tuzu (4NNADAS) sentezi yapılmıştır. Çalışmanın susuz ortamda gerçekleştirilmesinden dolayı çalışma ortamı olarak 0,1 M tetrabütilamonyum tetrafloroborat (TBATFB) içeren asetonitril (CH3CN) çözeltisi kullanılmıştır. Camsı karbon (GC) elektrot yüzeyinde 4NNADAS'ın elektrokimyasal indirgenmesiyle yeni bir modifiye elektrot hazırlanması dönüşümlü voltametri tekniği ile yapılmıştır. Yüzey modifikasyon denemeleri -400 mV/+100 mV potansiyel aralığında 100 mV/s tarama hızında 30 döngü olarak gerçekleştirilmiştir. Bu şartlarda işleme tabi tutulmuş GC elektrot yüzeyinin özellikleri dönüşümlü voltametri ve elektrokimyasal impedans spektroskopisi teknikleriyle redoks problar varlığında ve temas açısı ölçüm tekniği ile incelenmiş, veriler yalın GC elektrot yüzeyi ile karşılaştırılmıştır. Farklı tarama hızlarında denemeler yapılıp en uygun sonuç araştırma için kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 4-nitro-1-naphthylamine diazonium salt (4NNADAS) is synthesized by the help of 4-nitro-1- naphthylamine. The 0,1 M tetrabutylammonium tetrafluoroborat (TBATFB) in acetonitrile (CH3CN) solution was used in nonaqueous media experiments. The modified electrode based on the electrochemical reduction of 4-nitro-1-naphtylamine diazonium salt on glassy carbon (GC) electrode surface was carried out with cyclic voltammetry technique. Surface modification experiments were carried out in the potential range between -400 mV and +100 mV at 100 mV/s as 30 potential cycles. This GC electrode surface was investigated with cyclic voltammetry and electrochemical impedance spectroscopy technics in the presence of redox probes and contact angle measurement technic. The results was compared with bare GC electrode surface. It is believed that with these significant differences recorded with some characterization techniques.