Türkiye'deki Spermophilus taurensis'in biyolojisi, ekolojisi ve diğer Spermophilus türleri ile morfometrik olarak karşılaştırılması
Biology, ecology of Spermophilus taurensis and the comparison as morfometric with the other Spermophilus species in Turkey
- Tez No: 302506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu araştırma, 1983-2011 yılları arasında Türkiye'den toplanan Spermophilus cinsinin üç türüne ait 62 örneğe dayanmaktadır. Örneklerden dört dış ve on altı iç karakter ölçüsü alındı. Örneklerin yaş tayinleri yapılarak yavru, genç ve ergin olmak üzere üç yaş grubuna ayrılmıştır. Taksonomik değerlendirmeler için sadece ergin grubun verileri kullanıldı. S. taurensis'in ekolojik, biyolojik ve taksonomik özellikleri ile ilgili bilgiler verildi. S. taurensis'in diploid kromozom sayısının 40, temel kromozom kol sayısının 80, otozomal kromozomların kol sayısının 76 olduğu tespit edilmiştir. Kromozom setinde üç çift metasentrik, 10 çift submetasentrik, 6 çift subtelosentrik, orta boylu bir metasentrik X ve küçük akrosentrik Y kromozomundan oluştuğu saptanmıştır. Ayrıca üç yer sincabı türün morfometrik verileri istatistiki olarak değerlendirilerek karşılaştırmalar yapılmıştır. S. taurensis kafatası, mandibula ve baculumun bazı ölçülerine göre diğer türlerden farklıdır.
Özet (Çeviri)
This study is based on 62 specimens belong to three species of Spermophilus genus collected from Turkey between 1983-2011 years and deposited in the collection. Four external and 16 cranial measurements were taken from each specimen. Age determination was made and the specimens were divided into three age groups as infant, juvenile and adult. For taxonomical evaluations only the data of adult group were used. Data concerned with ecological, biological and diagnostic characteristics of S. taurensis were given. Karyological analysis of S. taurensis revealed that diploid number was 40, the fundamental number was 80 and the number of the autosomal arms was 76. The set includes 3 metacentric and 10 submetacentric pairs, six subtelocentric pairs, medium sized metacentric X and an small acrocentric Y. In addition, comparisons were made by evaluatin statistically morphometric data of three ground squirrels species. According to some measurements of skull, mandible and baculumun of S. taurensis is different from the other species.