2,5 dı[N-(ferrosenilmetil)amino]anilin'in polimeri, polimer kompozitlerinin üretimi ve spektroelektrokimyasal karekterizasyonları
Preparation and spectroelectrochemical characterization of polymer and polymer composites of 2,5-di[N-(ferrocenylmethyl)amino]aniline
  1. Tez No: 302505
  2. Yazar: SÜHEYLA KOCAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN GÜLCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, yeni bir monomer olan 2,5-di[N-(ferrosenilmetil)amino]anilin (DFMAA), 2-nitro-p-fenilendiamin ile ferrosenkarboksilaldehitin reaksiyonu ile sentezlenmiştir. Monomerin kimyasal karakterizasyonu Nükleer Manyetik Rezonans Spektroskopisi, Fourier Transform Infrared Spektroskopisi yöntemleri ile gerçekleştirilmiştir.DFMAA'in elektrokimyasal davranışı dönüşümlü voltametri yöntemi ile incelenmiştir. DFMAA sürekli gerilim taraması ve sabit potansiyel elektrolizi yöntemleri kullanılarak Pt ve ITO elektrotlar üzerinde elektrokimyasal olarak polimerleştirilmiştir. Polimerin altın, bakır ve gümüş kompozit filmleri elektrokimyasal proses kullanılarak asetonitril çözeltisinde sentezlenmiştir. Hazırlanan polimer filmler elektrokimyasal ve spektroelektrokimyasal yöntemler ile karakterize edilmiştir.Uygulanan gerilimin değiştirilmesi ile polimer filmlerin elektronik geçişlerinin incelenmesi için spektroelektrokimyasal deneyler yapılmıştır. Polimerlerin farklı redoks hallerine karşılık gelen farklı gerilimlerin uygulanması ile polimer filmlerin absorpsiyon spektrumları kaydedilmiştir. Polimer filmlerin morfolojik yapıları Taramalı Elektron Mikroskopisi yöntemi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a new monomer 2,5-di[N-(ferrocenylmethyl)amino]aniline (DFMAA) was synthesized by reaction 2-Nitro-p-phenylenediamine with ferrocenecarboxylaldehyde. The chemical structure of the monomer was characterized by Fourier Transform Infrared Spectroscopy and Nuclear Magnetic Resonans Spectroscopy methods.Electrochemical behavior of DFMAA was investigated by cyclic voltammetry. DFMAA has been polymerized on platinum and ITO electrodes by potential cycling and constant potential electrolysis methods. Au, Ag and Cu composite films of the polymer were synthesized electrochemical process in a acetonitrile solution. Thus, the polymer films prepared have been characterized by electrochemical and spectroelectrochemical techniques.Spectroelectrochemistry experiments were performed to investigate the changes of the electronic transitions of the polymer films, with increase of applied potential. The absorption spectrums of the polymer films were recorded by application of different potential corresponding to different redox states of the polymers. The morphologies of the polymer films were investigated by using Scanning Electron Microscopy method.