Bazı üç atomlu moleküllerin laser çok foton iyonlaştırması ve kütle spektrometrisi
Laser multiphoton ionization and mass spectrometry of some three atomic molecules
  1. Tez No: 302507
  2. Yazar: FAHRETTİN NEZİH YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ ŞÜKÜR KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, Karbondisülfür (CS2) molekülünün soğurma özelliklerini belirlemek için soğurma spektrofotometresi kullanılarak soğurma ölçümleri yapılmıştır. Bu ölçümlerden elde edilen veriler yorumlanmıştır. Buna paralel olarak, Karbondisülfür (CS2) ve Karbondioksit (CO2) molekülünün laser çok foton soğurması ve iyonlaştırması yüksek enerjili bir laser (Nd:Yag laser, 5 ns ve 10 Hz) kullanılarak gerçekleştirilmiş ve oluşan iyonlar uçuş zamanlı kütle spektrometresi kullanılarak tespit edilmiştir. Kütle spektrometrisi metodunda bu tespit, iyonların farklı kütle/yük(m/q) oranlarından dolayı ayrılabilmelerinden faydalanılarak yapılır. Kullandığımız uçuş zamanlı kütle spektrometresinde bu işlem ayrılan iyonların uçuş sürelerine göre gerçekleştirilir. Şiddetli laser pulslarına maruz kalan bir molekül, iyonlaşma ile takip edilen ayrışmaya (DI) ya da ayrışma ile takip edilen iyonlaşmaya (ID) uğramaktadır. Bu bağlamda, söz konusu numunelerde laser pulsunun etkileri iyonlaşma metotları ile birlikte incelenmiştir. Karbondisülfür (CS2) molekülünün iyonlaştırılması ve ölçülmesi 355 nm, 532 nm ve 1064 nm dalga boylarında vakum ortamında yapılmıştır. Karbondioksit (CO2) molekülünün iyonlaştırılması ve ölçülmesi ise 532 nm ve 1064 nm dalga boylarında vakum ortamında yapılmıştır. Her bir dalga boyu için çeşitli grafikler çizilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, absorption measurements have been carried out to determine the absorption properties of Carbon disulfide (CS2) by using spectrophotometer device. The data optained from these measurements were interpreted according to absorption spectroscopy. In parallel to this, laser multiphoton absorption and ionization of Carbon disulfide (CS2) and Carbon dioxide (CO2) molecule were achieved by using a high-energy laser (Nd:Yag laser, 5 ns and 10 Hz) and ions formed were identified by the time of flight mass spectrometer. This process in the mass spectrometric method is accomplished by taking into account that ions can be separated due to different rates of their mass to charge (m/q) ratios. This process is applied according to flight times of ions separated using our linear time of flight mass spectrometer. A molecule exposed to intense laser pulses follows ionization followed by fragmentation (ID) or dissociation followed by ionization (DI). In this context, the effects of laser pulse on the samples in question were examined together with ionization methods. Ionization and measurments of Carbon disulfide (CS2) molecule were made 355 nm, 532 nm and 1064 nm wavelengths and vacuum environment. However, ionization and measurments of Carbon dioxide (CO2) molecule were made 532 nm and 1064 nm wavelengths and vacuum environment. Variety graphs were drawn and interpreted for each wavelength.