Sıçan koku alma epitelinin morfolojik yapısı ile adenilat siklaz enziminin sitokimyasal aktivitesi ve lokalizasyonunun incelenmesi
Research of morphological structure of olfactory epithelium and cytochemical activity and localization of adenylate cyclase
- Tez No: 30251
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN MENEVŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tez Konusu Adı Soyadı Tez Yöneticisi Ana Bilim Dalı Yıl : Sıçan Koku Alma Epitelinin Morfolo jik Yapısı ile Adenilat Siklaz En ziminin Sitokimyasal Aktivitesi ve Lokalizasyonunun İncelenmesi. Esma YOLCU Prof. Dr. Adnan MENEVSE Tıbbi Biyoloji ve Genetik 1993 ÖZET Bu tez çalışmamızda, sıçanlardan alınan koku alma epitelinin morfolojisi ile koku reseptör hücrenin silin de ve dendritik uç şişkini igindeki adenilat siklaz enzi minin aktivitesi ve aktivitesinin yeri ( lokal izasyonu) sitokimyasal olarak incelenmiştir. Memeli koku alma epitelinde son yıllarda yapılan çalışmalarda gözlenen 4. tip mikrovillar ara hücre ça lışmamızda görülememiştir. Adenilat siklaz aktivitesinin, sıçan koku alma epi- tel hücrelerindeki sitokimyasal yerleşiminin incelen mesinde; forskolin, kalsiyum klorür ve bir koku molekülü olan vanilinin etkisi araştırılmıştır. Enzimin, aktivitesi ve işlev yeri, ürünlerinden biri olan pirofosfatın inkübasyon ortamındaki kurşun ile bir leşerek meydana gelen elektron-dens yapıların belirlen mesiyle saptanmıştır. T.C. YÜKSEKöİHElli KİMForskolinin etkisi literatürle uyumlu bulunurken, kalsiyum klorürün literatürde ifade edilen olumsuz et kisi (inhibe edici) net bir şekilde görülememiştir. Buna karsın vani linin, koku alma epiteli üzerinde enzimi ak- tive eden bir etkisi bulunduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Subject of Thesis Name, surname Director of Thesis Department Year : Research of Morphological Structure of Olfactory Epith elium and Cytochemical Activi ty and Localization of Adeny late Cyclase. Esma YOLCU Professor Adnan MENEVŞE Medical Biology and Genetic 1993 SUMMARY In this study, the morphology of rat olfactory epi thelium and the localisation of adenylate cyclase activi ty in the cilia of olfactory receptor cells and dend ritic knob were investigated cytochemically. In the investigation of the morphologic structure of mammal olfactory epithelium, the 4th. type microvil- lar cells observed in recent studies could not be seen in our experiments. By examining cytochemically the localisation of adenylate cyclase activity in rat olfactory epitelium cells, we tired to find out the effects of forskolin, calcium chloride and vanilin which is an odour molecule. The activity and localisation of adenylate cyclase were observed through the electron dens precipitates obtained as a result of mixing pyrophosphate - which is a product of the same enzyme-with lead in ir^^bâBt^o^-mediuırı^^Mh^lewe found out that the effects of forskolin support the literature, we could not come across the inhibitor ef fects of calcium chloride as mentioned in the literature However, we observed that the vanilin has an effect which activitates adenylate cyclase on olfactory epithel ium.