Bulanık mantık kontrollü kaynak ağzı izleyen kaynak robotunun tasarımı ve imalatı
Dizayn and manufacturing of arc welding robotic with seam tracking based on fuzzy logic
- Tez No: 302518
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN DÜZCÜKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez çalışmasında; lazer sensörlü ve mekanik sensörlü (Problu) iz takip sistemleri geliştirilmiştir. Lazer sensörü iz takip sisteminde doğrusal ve doğrusal olmayan yönlerde açılmış kaynak izi profillerinin takibinde ve kaynak başlangıç noktasının tespitinde bulanık mantık kontrollü yapılarak standartlara uygun ve kaynak izini takip edebilen kaynak otomasyonu geliştirilmiş ve uygulama yapılmıştır. Mekanik sensör ve lazer sensör ile değişik yönlerde açılmış kaynak iz takibi yapılarak bulanık mantık ve PIC tabanlı kontrollü kaynak prosesleri karşılaştırmalarda yapılmıştır. Her iki uygulamanın da gerçek ortamlarda test ve deneyleri gerçekleştirilmiştir. Bulanık mantık kontrollü lazer sensörlü kaynak izi takip sisteminde özellikle farklı konumlarda açılmış (doğrusal olmayan kaynak izi) kaynak izinin takibinde, torcun kaynak izini ortalamasında ve ani değişimlerde bulanık mantık kontrollü sistemin daha başarılı olmuştur. Mekanik sensör ise genellikle eksenel değişimlerinin az olduğu ve kaynak hızının daha hızlı olduğu yerlerin iz takibinde daha başarılı uygulamalar yapılmıştır.Bu çalışmada farklı kaynak yöntemlerinde kullanılmak üzere, 2 eksende hareket edebilen, lazer sensörlü iz takip sisteminde bilgisayar tabanlı bulanık mantık (fuzzy logic) kontrollü ve mekanik sensör uygulamalarında ise PIC tabanlı kontrollü robot manipülatör tasarımı ve imalatı gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the laser sensors and mechanical sensors (probe) trace tracking systems have been developed. Laser sensor seam tracking system opened in lineer and non-lineer directions welding seam tracking profiles and starting point the determination fuzzy logic controlled by monitoring compliance with standards and improved welding automation and the application was able to welding seam tracking. Mechanical sensors and laser sensors in different directions with open by welding seam track the PIC-based and fuzzy logic controlled comparisons were made weld processes. Each of the tests and experiments carried out in real environments. Fuzzy logic controlled laser sensor system, especially in welding seam tracking opened in different locations (nonlinear welding seam) seam tracking welding, torch the average welding seam and sudden changes in of fuzzy logic controlled system has been more successful.. Usually less than the axial variation of in the places mechanical sensor and the welding speed was faster and more successful applications were made seam tracking.In this study to be used different welding methods, can move in 2 axes, the laser sensor seam tracking system computer based Fuzzy logic controller and the mechanical sensor applications PIC based controller robot design and manufacture of performed.