Çağdaş eğitim yapılarında avlunun göstergebilimsel açıdan değerlendirilmesi
Evaluation aspects of semiological of the courtyard at the contemporary educational buildings
  1. Tez No: 302522
  2. Yazar: ŞERİFE EBRU OKUYUCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA İNCESAKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Mimarinin temel ilkelerinden olan biçimsel, psikolojik ve anlamsal ölçekler, mekanlarıngöstergebilimsel yöntemle okumaları için kullanılmaktadır. Seçilen eğitim yapılarının avlularınıngöstergebilimsel yöntemle semantik, sentaktik ve pragmatik boyut analizlerini içeren bu tez; girişbölümü, kuramsal alt yapı, alan çalışması, değerlendirme, sonuç ve öneriler olmak üzere beş bölümdenoluşmaktadır:Giriş bölümünde; tezin içeriği, amacı, kapsamı ve materyal method anlatılmıştır.Kavramsal çerçeve bölümünde; göstergebilimin tanımı, içeriği, kullanıldığı alanlar ve avlununtanımı, kullanımı, tarihi süreci, tiplojileri hakkında bilgiler verilmiştir.Alan çalışması bölümünde; seçilen çağdaş temel eğitim yapıları avlularının ve avluya öykünenmekanlarının göstergebilimsel yöntemle analizi için alt yapı oluşturulmuş ve avluların semantik, sentaktikve pragmatik boyutunun değerlendirilmesi için kullanılacak ölçekler ve faktörler irdelenmiştir.Uygulamalar ve değerlendirmeler bölümünde; seçilen çağdaş temel eğitim yapıları avlularının veavluya öykünen mekanlarının sentaktik boyutunun analizi için avluların biçimsel özellikleri bağlamındagestalt ilkeleri ve temel tasar ilkelerinden yararlanılarak tablolar oluşturulmuş, semantik boyutununanalizi için avluların anlamsal nitelikleri bağlamında Hershberger'in sıfat çiftleri destekli ve pragmatikboyutunun analizi için işlevsel nitelikleri bağlamında algı ölçekleri destekli hazırlanan anket soruları,okullardaki öğrencilere uygulanmıştır ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler, hemyapıların avluları ve avluya öykünen mekanlar bazında hem de eğitim yapıları bazında yapılmıştır.Sonuç bölümünde; çağdaş temel eğitim yapıları avlularının ve avluya öykünen mekanlarının herbiri için elde edilen bulgular doğrultusunda değerlendirmeler ve karşılaştırmalar yapılmıştır.Öneriler bölümünde; tüm çalışma kapsamında elde edilen veriler sentezlenerek, çıkarımlaryapılmıştır. Bundan sonra aynı konu içeriğiyle yapılacak çalışmalara ışık tutmak amacıyla önerilersunulmuştur ve mimarlar, mimarlık öğrencileri, tasarımcılar ve yatırımcılar için avlulu mekançözümlerinin tasarımsal ve kullanım açısından olumlu yönleri gündeme getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Stylistic, psychological and semantic scales which are among the basic principles of architectureare used for the purpose of reading the spaces with the help of semiological methods. The introductionpart of this thesis, whose semantic, syntactic and pragmatic dimension analysis of the courtyards of theselected basic training buildings are axial with the semiological method, is consisted of five parts as thegeneral information, the studies performed, applications, assessment, conclusion and suggestions:In the introduction part; the content, objective of the thesis and material method are discussed.In the part of the general information; information about the definition, content of the semiology,the fields in which it is used and the definition, use, historical process, typology of the courtyard aregiven.In the part of the studies performed; a substructure was formed for the purpose of analysing thecourtyards and emulated places to courtyard of the selected basic training buildings with the semiologicalmethod and scales and factors, which will be used for the assessment of the semantic, syntactic andpragmatic dimension of the courtyards, were examined.In the part of the applications and assessments; tables were constituted by using the gestaltprinciples and the basic project principles for the analysis of the syntactic dimension of the courtyards andemulated places to courtyard of the selected basic training buildings, in the context of their stylisticproperties; the surver questions prepared with the support of perception scales were performed on thestudents at schools in the context of the functional qualities for the analysis of Hershberger?s adjectivepair-supported and pragmatic dimension in the context of the semantic qualities of courtyards for theanalysis of the semantic dimension and the acquired results were assessed. The assessments wereperformed on the basis of both courtyards and emulated places to courtyard and schools.In the conclusion part; assessments and comparisons were made in the direction of the findingsthat were obtained for each courtyard and emulated places to courtyard of the basic training buildings.In the suggestions part; inferences were made by synthesizing the data that were obtained in thecourse of the whole study. And then suggestions were presented for the purpose of lighting the way forstudies to be performed with the same subject content and positive aspects of the courtyard spacesolutions were brought into question for the architects, architecture students, designers and enterprisers.