Bazı tahıl cinslerinin çim suyu verimi ve kalitesinin belirlenmesi
Determination of grass juice yield and quality of some cereals
  1. Tez No: 302527
  2. Yazar: TUBA ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Ziraat, Medical Biology, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çalışma bazı serin iklim tahılı cinslerinin çim suyu verim ve kalitesinin belirlenmesi amacıyla Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi araştırma laboratuarında 2010 yılında yürütülmüştür.Çalışmada Ekiz (ekmeklik buğday), Karatay-94 (arpa) ve Faikbey (yulaf) çeşitleri materyal olarak kullanılmıştır. Araştırma tesadüf parselleri deneme deseninde 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Bu denemede 3 farklı tahıl cinsinde (buğday, arpa, yulaf), 3 farklı dönemde biçim (çim boyu 10 cm, 15 cm ve 20 cm) işlemi yapılmışve cinslere ait tohumların biyolojik değerleri (çimlenme hızı ve çimlenme gücü), yeşil aksam ağırlığı, çim suyu verimi, mineral madde ve klorofil içeriği belirlenmiştir.Araştırma sonuçlarına göre; biyolojik değerler bakımındanbuğday ve yulaf cinslerinde arpa cinsine göre daha yüksek değerler elde edilmiştir. En yüksek yeşil aksam ağırlığı 20 cm yükseklikte biçilen yulaf (51.33 g) ve arpa (50.33 g) cinslerinde,en yüksek çim suyu verimi ise 23.67 g ile 15 cm çim boyunda biçilen arpa cinsinden elde edilmiştir. Tahıl cinslerinin çim sularındaki mineral madde oranlarına baktığımızda cinsler arasında en yüksek K ve S içeriği arpada;Ni içeriği ise yulafta belirlenmiştir. Biçim yüksekliği açısından değerlendirdiğimizde ise cinslerin ortalaması olarak 20 cm fide boyunda biçilen parsellerde Mg içeriği, 10 cm fide boyunda biçilen parsellerde ise Cu içeriği daha yüksek bulunmuştur. Bazı mineral maddeler bakımından cins x biçim yükseklği interaksiyonu önemli bulunmuş olup, buna göre en yüksek değerler P ve Na içeriğinde arpa x 15 cm, Ca ve B içeriğinde arpa x 10 cm, Fe içeriğinde yulaf x 10 cm, Mn içeriğinde yulaf x 20 cm ve Zn içeriğinde de arpa x 20 cm uygulamaları ön plana çıkmıştır. . Genel olarak kullandığımız tahılların çim suları içerisindeki mineral madde oranlarına baktığımızda en yüksek değerler 10-15 cm çim boyunda biçilen arpadan elde edilirkenen yüksek klorofil (a+b) içeriği ise 20 cm (3.81 mg/l )ve15 cm (3.60 mg/l) çim boyunda biçilen buğdaydan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was performed to determine the yield and quality of grass juice of some cereal species at the research laboratory of Agriculture Faculty, in Selçuk University, in 2010. In the study, species of Ekiz (bread wheat), Karatay-94 (barley) and Faikbey (oats) were used as materials. The research was performed tree times on the pilot designs of random parcels. In this try, cutting was made with three different cerealspecies (wheat, barley, oats), in 3 different period (grass heights of 10, 15 and 20 cm), and it was determined that biological values of seeds belong to species (speed and capacity of germination), weight of green proportion, yield of grass juice, mineral nutrient and chlorophyll content.Research results show that higher values were obtained from the species of wheat and oats than the species of barley compared in terms of biological values. The highest green proportion weight was obtained from the species of oats (51,33 g) and barley (50,33 g) cut at the height of 20 cm, and the highest grass juice yield was obtained from the species of barley (23,67) cut at the height of 15 cm. When we look through the rates of mineral nutrients in the grass juice of cereal species, the highest K and S content was observed in barley, and the highest Ni content was observed in oats among the species. However, when we evaluate in point of the cutting height, as the average of species, Mg content in the parcels cut at the heiht of seadling, wich was 20 cm, and Cu content in the parcels cut at the height of seadling, wich was 10 cm, was measured higher. In point of some mineral nutrients, the interaction of species X cutting hight was seen as important and, according to that , the highest values were measured as barley X 15 cm in the content of P and Na, barley X 10 cm in the content of C a and B, oats X 10 cm in the content of Zn. When we look through the rates of mineral nutrients in the highest values were obtained from barley cut at the height of 10-15 cm , while the highest chlorophyll (a+b) content was obtained from wheat cut at the heights of 20 cm (3,18 mg./L) and 15 cm (3,6 mg./L).