Amik Ovası koşullarında kışlık ara ürün olarak adi fiğ'in (Vicia sativa l.) arpa, (Hordeum vulgare l.) yulaf (Avena sativa l.) ve triticale (Triticosecale wittmark) ile karışım olarak yetiştirme olanakları üzerinde bir a
- Tez No: 65238
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN SAĞLAMTİMUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
vıı öz Bu araştırma, Amik Ovası koşullarında yetiştirilen Adi fiğ + bazı tahıl cinslerinin farklı oranlardaki karışımlarında en uygun tahıl cinsi ve karışım oranının saptanması amacıyla 1994 - 1995 ve 1995 - 1996 kış yetiştirme sezonunda Hatay'da yapılmıştır. Deneme, Bölünmüş Parseller deneme deseninde tahıl cinsleri (arpa, yulaf ve triticale) ana parsel, karışım oranlan ( % 75 fiğ + % 25 tahıl, % 66.6 fiğ + % 33.3 tahıl, % 50 fiğ + % 50 tahıl, % 33.3 fiğ + % 66.6 tahıl, % 25 fiğ + % 75 tahıl saf fiğ ve saf tahıl ) alt parsele gelecek şekilde üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Ürem-79 Adi fiğ,“Gem”arpa,“Garry”yulaf ve“2009”triticale hattı kullanılmıştır. Bu araştırmada deneme yıllan ortalamasına göre, en yüksek yeşil ot verimi, % 75 fiğ + % 25 yulaf karışımında (3682.0 kg/da), en düşük yeşil ot verimi saf triticale parselinde (1293.0 kg/da) ve en yüksek kuru ot verimi, % 75 fiğ + % 25 yulaf karışımında (558.3 kg/da), en düşük kuru ot verimi saf yulaf parselinde (254.7 kg/da) alınmıştır. Karışımda fiğ oranı arttıkça yeşil ot, kuru ot, ham protein verimi ve ham protein oranı artmaktadır. Botanik kompozisyondaki baklagil ve buğdaygil oranlan, karışıma giren türlerin ekimdeki oranlan arttıkça artmıştır.
Özet (Çeviri)
vın ABSTRACT The study was conducted to determine the most suitable mixture rates of vetch with different cereals at Amik Plain conditions in Hatay during 1994 - 1995 and 1995 - 1996 winter growing seasons. Field trials were arranged in split plot desing with three replications. The main plot were the cereals genus (barley, oats and triticale) and the sub plots were the mixture rates ( % 75 vecth + % 25 cereal, % 66.6 vecth + % 33.3 cereal, % 50 vecth + % 50 cereal, % 33.3 vecth + % 66.6 cereal, % 25 vecth + % 75 cereal pure vecth ve pure cereal).“Ürem-79”vetch,“ Gem”barley,“Garry”oat cultivars and“2009”triticale line have been used. According to the results as mean values of the years, the highest green herbage yield was determined on the 75% vetch + 25% oat mixture rates (3682.0 kg/da), the lowest green herbage yield was obtained from sole triticale planting (1293.0 kg/da) and the highest dry herbage yield was determined on the 75% vetch + 25% oat mixture rates (558.3 kg/da), the lowest one dry herbage yield was obtained from sole oat planting (254.7 kg/da). Green, herbage, dry herbage yield, crude protein yield and crude protein content of the hay increased as the vecth rate increased in the mixture. The ratio of legume and grass in botanical composition were increased with increasing of ratios in mixtures.