Bina ve yakın çevresi termal konforunun sağlanmasında su ögesinin önemi: Antalya örneği
Use of water for indoor and outdoor thermal comfort: A case study of Antalya
  1. Tez No: 302529
  2. Yazar: AYSUN COŞAR RÉGNİER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KERİM ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Termal ölçümler göstermektedir ki kent içi hava sıcaklığı, çeperindeki kırsal alanların hava sıcaklığından daha fazladır. Bu ısı artışı, özellikle sıcak iklim bölgelerindeki kentlerde, açık alan aktivitelerini olumsuz etkilemekte ve binalarda soğutma amaçlı enerji tüketiminin artışına neden olmaktadır. Yapı kullanım sürecinde işletme giderlerini azaltan ve uygun termal koşullarının oluşmasını sağlayan, yerel kaynakların kullanıldığı pasif soğutma sistemleri, üzerinde durulması gereken yöntemlerdir. Sıcak iklimin neden olduğu sorunların, doğal kaynaklar ile çözümlendiği geleneksel mimaride, doğal havalandırma, su ögesi gibi elemanlar iç ve dış mekan termal konfor koşullarının sağlanmasında yaygın olarak kullanılıyordu. İklimlendirme amaçlı harcanan enerjinin optimize edilmesi için alternatif çözümlerin arandığı günümüz koşullarında, benzer coğrafyalarda denenmiş geleneksel yöntemler, sürdürülebilir çözümler bulmak için gözden geçirilmelidir.Antalya kenti ve yakın çevresinde yapılan çalışmada antik çağlarda ve geleneksel mimaride yerel su kaynaklarının serinleme amacı ile yaygın olarak kullanıldığı görülmektedir. Antik Perge'de portikolar, çeşmeler, su kanalı ve kaskatlar ana cadde boyunca devam etmekteydi. Tarihi Kaleiçi ve yakın çevresinde, gölgeli avlular, su kanalları, fıskiyeli havuzlar ve ıslatılmış taşlıklar, doğal havalandırma ile etkin bir pasif soğutma sağlamaktaydı. Antalya tarihinin iki döneminde de yaygın olarak kullanılan yöntemler, yeni yerleşime açılacak bölgelerde iklime uygun çözümlerin oluşturulması ve mevcut mikroklimanın korunması için yeniden değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Meteorological measurements indicate that urban air temperature is higher than its rural periphery. In hot climatic zones the temperature conditions in urban area have negative effects on human thermal comfort and outdoor activities, consequently leading to more energy consumption for indoor air conditioning. In order to reduce energy consumption and to create suitable outdoor thermal conditions for human activities, passive cooling systems using local sources are increasingly envisaged and used in architectural and environmental designs. Traditional architectural solutions using natural sources such as water elements and natural ventilation can be actualized to provide comfortable and healthy varying indoor and outdoor climate in an environmentally sustainable way.The case study of Antalya and its surroundings showed the importance of local water sources in ancient and traditional architecture for passive cooling. In the ancient city of Perge water channels, cascades, fountains and porticos were settled along the main arteries. In the old city of Antalya shaded courtyards with water channels, fountains, wetted podima and natural ventilation formed the base of an efficient passive cooling system. Both periods emphasize that criteria like local climatic data, natural sources and traditional solutions should be considered when designing new settlements.