Tricholoma anatolıcum ve Tricholoma caligatum'un morfolojik ve moleküler yönden karşılaştırılması
The comparison of Tricholoma anatolicum and Tricholoma caligatum species by morphological and molecular methods
  1. Tez No: 302530
  2. Yazar: ŞENAY İLBAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışmada birbirleriyle yakın ilişkili olduğu düşünülen Tricholoma anatolicum ve Tricholoma caligatum türleri arasındaki akrabalık ilişkisi moleküler ISSR-PCR (Inter-Simple Sequence Repeat - Polymerase Chain Reaction) yöntemi ile ortaya konmuştur. Kontrol dış grup olarak ta Lepista nuda değerlendirmeye alınmıştır.Araştırma konusu olan mantar türleri Ekim-Kasım aylarında Adana, Denizli, Antalya ve Konya illerinden toplanmıştır. Toplanan örneklerin bir kısmı fungaryum tekniklerine uygun olarak kurutulmuş bir kısmı ise derin dondurucuda yaş olarak saklanmıştır. Toplanan mantar örneklerinin her birinin sap, şapka ve lamel olmak üzere yaş ve kuru örneklerinden 0,01 gr alınarak havanda ezildikten sonra DNA izolasyonu işlemlerine tabi tutulmuştur.DNA izolasyonu Doyle'ün metodu kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışılan türlere ait farklı kısımlardan elde edilen DNA'ya ait konsantrasyon ve saflık derecesi ölçümleri ND 2000 spektrofotometri ile yapılmıştır.Jel profillerindeki DNA fragment sayısı ve büyüklükleri belirlenmiştir. NTSYS 2.1 bilgisayar programı ile örneklerin birbirlerine olan genetik uzaklıkları hesaplanarak genetik uzaklıklara göre dendogramları çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relative relationship between Tricholoma anatolicum and Tricholoma caligatum (thought to be closely related) was revealed by molecular ISSR-PCR (Inter-Simple Sequence Repeat - Polymerase Chain Reaction) process. Lepista nuda was evaluated as control group.The mushrooms which were the subject of the investigation were collected between October and November in the vicinity Adana, Denizli, Antalya and Konya. Some of them were dried according to fungarium techniques, and some were kept as fresh in deep freezer. 0,01 gr samples from fresh and dry samples were taken from each one of their stalks, heads and lamels, and used for DNA isolation after powdered in havanna.DNA isolation were performed by using Doyle?s method. The concentration and purity degrees measurements of DNA, obtained from different parts if the studied samples, were carried out by ND-2000 spectrophotometer.The number and size of DNA fragment in the jel profiles were determined. The genetic distance between samples were calculated and filogenetic maps were revealed by using Sintax computer program.