Tek eksen güneş takipli fotovoltaik sistem tasarımı ve Konya için örnek bir uygulama
Design of single axis sun tracking photovoltaic system and a case study for Konya
- Tez No: 476728
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SAMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışması kapsamında; tek eksen güneş takipli bir sistem ile sabit bir sistemin verimlerini karşılaştırmak amacıyla özdeş iki adet 255 W gücünde fotovoltaik (PV) panel sistemi yan yana kurularak aynı şartlar altında deneysel olarak incelendi. Bu amaçla, PV paneli tam ortasından taşıyacak ve doğu-batı yatay ekseninde rahatça dönebilen çelik kutu profilden bir konstrüksiyon tasarlandı ve iki adet üretildi. Bunlardan biri; PV panel eğim açısı manuel olarak ayarlanabilecek şekilde imal edildi ve sabit sistem için Konya bölgesinde kurulu güneş santrallerinin tüm yıl verimini maksimize eden eğim açısı esas alınarak 32° olarak konumlandırıldı. Diğerinde ise Arduino programı ile kontrol edilen sonsuz vida-karşılık dişli çarklı DC motorlu bir tahrik sistemi ile doğu-batı ekseninde dönebilen ve bu eksende ±5°lik bir tolerans dahilinde güneşi dik alabilen bir sistem kuruldu. Her iki sistem tam güneye bakacak şekilde yan yana kurularak anlık ışınım, akım ve gerilim değerleri kaydedildi. Ölçümler Konya ili Necmettin Erbakan Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi mekanik atölye bahçesinde (37°51'56.30“K, 32°25'4.01”D) 2017 yılı Nisan ayında yapıldı. Tek eksen güneş takipli sistemin, sabit sisteme göre nisan ayı boyunca %23 daha yüksek verime sahip olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis study; In order to compare the efficiency of a fixed system with a single axis solar powered system, two PV panels were installed side by side on 255 W power plants and examined experimentally under the same conditions. For this purpose, a construction was designed and two pieces were produced from the steel box profiler which can be moved from the center of the PV panel and turn freely in the east-west horizontal axis. One of these; The tilt angle was designed to be manually adjustable and was positioned at 32 ° based on the tilt angle that maximizes the yearly efficiency of the solar plants installed in the Konya region for a fixed system. The other, a system with a worm-toothed gearwheel-driven DC motor controlled by the Arduino program was installed on the east-west axis and a system capable of steepening the sun with a tolerance of ± 5 ° to this axis. Both systems were installed side-by-side with a view to the south, and instant radiation, current and voltage values were recorded. Measurements were made in April, 2017 at the mechanical workshop garden (37 ° 51'56.30“K, 32 ° 25'4.01”D) of the Engineering Faculty of the Necmettin Erbakan University in Konya. The single-axis solar-powered system was found to have a 23% higher efficiency over the fixed system duration month of April.