Seydişehir geleneksel konut mimarisi
Seydişehir traditional house architect
- Tez No: 302540
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHTİYAR EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışmada mimari özellikleri açısından araştırmalara konu olabilecek nitelikteki Seydişehir evleri araştırılmış ve incelenmiştir. Çalışmamız da tespit ettiğimiz, bugün ayakta olan on dört , günümüze ulaşamamış ve bizim tespit edebildiğimiz sekiz tane Seydişehir evi mevcuttur. Fakat bugüne kadar bu evlerin rölöveleri, plan tipleri, cephe özellikleri ve süslemeleriyle ilgili hiçbir tespit çalışması yapılmamıştır. Bugün ayakta olan evlerden sekiz tanesinin mimari analizi yapılmış ve detaylı olarak incelenmiştir. Bu incelemeler doğrultusunda Seydişehir deki geleneksel evlerin mimari özellikleri tespit edilmeye çalışılmıştır.Birinci bölümde çalışmanın amacı, önemi ve çalışmada izlenen yöntem anlatılmıştır. İkinci bölümde geleneksel Türk evi; Türk Evinin Tanımı, Türk Evinin Tarihi Süreç İçinde ki Gelişimi ve Türk Evi Plan Tipleri başlıkları altında incelenmiştir. Üçüncü bölümde Seydişehir tarihi, iklimi, coğrafi yapısı anlatılmış ve Seydişehir de ki sivil mimari örnekler resimleriyle tanıtılmıştır. Dördüncü bölümde sekiz tane Seydişehir evi teknik yönden incelenmiştir. Beşinci bölümde, toplanan tüm veriler değerlendirilerek Seydişehir evleri; plan, malzeme, yapım teknikleri ve süsleme özellikleri başlıklarında değerlendirilmiştir. Altıncı bölümde de sonuç ve öneri bölümlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study may be studied in terms of architecturel features of houses were searched and examined Seydişehir nature.My flesh also found in our study,fourteen of the one standing today, today we can not reach, and we identified aight available Seydişehir house.Howeve, to date drawings of houses types of plans, specifications and decorationson on the front There is no survey has been done.Today eight of them standing architecture of houses were analyzed and examined in detail.These investigations were determined in accordance with the architectural features of traditional houses at Seydişehir.The aim of the first chapter, and study the importance of the methods described. The second part, the traditional Turkish house, the Turkish House definition, the Development of Which was the Turkish House and Turkish house plan types were examined under the headings. The third section on Seydisehir, climate, geographical structure of the paintings is explained and examples of civil architecture that was introduced in Seydisehir. The fourth chapter eight Seydisehir house technical aspects were examined. The fifth section, we evaluated all the data collected Seydisehir homes, plan features, building materials, construction techniques and decorative features were evaluated titles. The sixth chapter sections are included in the results and suggestions.