Diabetes mellitus ve kronik komplikasyonlarının araştırılması
- Tez No: 30256
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
49 ÖZET Çalışmamızda diabetes mellitus tanısı almış 250 olgu, diabetin tipi, aile öyküsü, obezite, hipertansiyon ve kronik komplikasyonlar yönünden incelenmiştir. Retrospektif olarak incelediğimiz 250 olgunun 40'ı(% 16) tip I, 210'u (%84) tip II diabetes mellitusludur. Olguların çoğunluğunu 60-69 yaş grubundaki hastalar oluşturmaktadır. Aile öyküsü yönünden incelenen 250 olgunun 119'unda (% 47.6) aile öyküsü saptanmış olup, aile öyküsü olan hastaların 96'sını (% 80.7) tip II diabetes mellituslu olgular oluşturmaktadır. Diabetin tipi ile aile öyküsü arasında istatistiksel olarak anlamlılık saptanmıştır. Obezite yönünden incelenen 228 olgunun 98'i (%42.9) obez olup, obezlerin 92'si (%94) tip II diabetes mellitusludur. Obezite ile tip II diabet arasındaki bu oran istatistiksel olarak anlamlıdır. Tip II obez diabetes mellituslulann 55'ini (%59.6) kadınlar oluşturmaktadır. Hipertansiyon yönünden incelenen 235 olgunun 81'inde (% 34.5) hipertansiyon saptanmış olup, hipertansif olguların 76'sı (%93.8) tip II diabetes mellitusludur. Tip I diabetes mellitus ile tip II diabetes mellitus arasındaki bu fark istatistiksel olarak anlamlıdır, p < 0.01. Kronik komplikasyon yönünden incelenen 211 olgunun 186'smda (% 88.2) komplikasyon saptanmış olup, komplikasyonlu olguların 158'i (% 84.9) tip II diabetes mellitusludur.
Özet (Çeviri)
50 SUMMARY In our study, 250 diabetic patients were examined for types of diabetes mellitus, family history, obesity, hypertension and chronic complications. These patients were evaluated retrospectively. 40 (%16) of them were type I and 210 (%84) of them were type II diabetes mellitus. Majority of them were 60-69 years old. They were examined for family history. 119 (%47.6) of them had family history, 96 (%80.7) of them were type II diabetes mellitus. Between the types of diabetes mellitus and family history statistically significance was found. 228 of 250 patients were examined for obesity. 98 (%42.9) of them were obese and 92 (%94) of obese patients were type II diabetes mellitus. Statistically significance was found between type II diabetes mellitus and obesity. 235 of 250 patients were examined for hypertension and 81 (%34.5) of them had hypertension. 76 (%93.8) of them were type II diabetes mellitus. The difference between type I and type II diabetes mellitus was statistically important, p < 0.05. 21 1 of 250 patients were examined for chronic complications and 186 (%88.2) of them had complitacions. Patients with complications, 158 (%84.9) of them were type II diabetes mellitus.