Şentepe gecekondu bölgesinde 0-60 aylık çocuklarda malnütrisyon prevalansı ve insidansı
  1. Tez No: 30257
  2. Yazar: EMİNE AKSOYDAN (MIZIKACI)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜNEVVER BERTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
9. ÖZET 1990-1992 yıllan arasında Şentepe Gecekondu Bölgesinde gerçekleştirilen bu çalışmada 0-60 aylık çocukların malnütrisyon prevalans ve insidanslan saptanmıştı r. Antropometrik ölçümleri alınan 745 çocuğun % 66'sı normal, % 34'ü ise malnütrisyonludur. Malnütrisyon prevalansı kız çocuklarında daha düşüktür (Erkeklerde % 37.7, kızlarda % 29.5). Çocuk yaşı, cinsiyet, anne sütü alma süresi, annenin çalışma durumu ve sosyo ekonomik durum ' malnütrisyon için risk faktörü olarak saptanmıştı r. Baş çevresi ve kol çevresi ölçümlerinin validitesi (geçerliliği) incelendiğinde her iki yönteminde duyarlılıklarının düşük seçici 1 i 1 iklerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Bölgede malnütrisyon insidansı % 13.4'dür. îzl eme. süresindeki anne sütü alma durumundaki değişiklik ve çocuk yaşı malnütrisyon' insidansında risk faktörü olarak saptanmıştır. Çocuk ve anne babalarda, boy uzunluğu ile ayak Uzunluğu aradaki ilişki incelenmiş ve önemli bulunmuştur. Anne baba boyu ortalamaları yüksek olan çocukların boyları, anne baba boy ortalaması düşük olan çocuklara göre daha uzundur, 123
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been conducted in Şentepe Gecekondu area between the years -1990-1991 and aimed to determine the prevalance and incidance rates of malnutrition among 0-60 months of children. 66 percent of 745 children found to be normal and 34 percent of children were malnourished. The malnutrition prevalance rate was lower in girls (29.5 %) than that in boys (37.7 %). Child age, sex, period of breast-feeding, employment status of the mother and socio economical condution of the family were determined as risk facyors for malnutrition. Measurements of head ci rcumferance and arm circumference have lowe sensitivity and high specifity values. The malnutrition incidence rate for the area is 13.6 %. In follow-up study, changes in breast-feeding patterns and the child age were found to be risk factors in malnutrition. In children and parents, the assocation between the height and foot length were found to be significant. The children whose parents have a higher mean height value are taller than the children whose parents have a lower mean height value. 124