Doğrusal matris eşitsizlikleri tabanlı Hsonsuz denetleyici ile yapısal sistemlerin titreşimlerinin aktif kontrolü
Active vibration control of structural systems with Hinfinity controller based on linear matrix inequalities
- Tez No: 302567
- Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Kontrol Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu Yüksek Lisans Tezinde, depremler tarafından tetiklenen altı serbestlik dereceli bir yapının aktif titreşim kontrolünü ele almaktadır. Aktif titreşim kontrolü probleminin çözümü için arzu edilen zaman ve frekans cevaplarının elde edilmesinde doğrusal matris eşitsizlikleri (DME) tabanlı çıkış-geri beslemeli dinamik H? denetleyici ve durum-geri beslemeli H? denetleyici tasarlanmıştır. El-Centro, Kobe ve Kocaeli depremlerinin zaman alanındaki yer hareketleri modellenen yapıya bozucu girişler olarak uygulanmıştır. Çalışmanın sonunda, kat yerdeğiştirme ve ivmelerinin zaman cevapları; tüm katların tepeden tepeye yerdeğiştirme ve ivmelerinin zaman cevapları; denetleyici kuvvetinin değişimi ve frekans cevapları kontrol edilen ve kontrol edilmeyen durumlar için sunulmuştur ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Tasarlanan iki çeşit kontrolcü yapısının performansı, El-Centro, Kobe ve Kocaeli depremlerinin yer hareketleri kullanılarak çeşitli yüklemeler ve bozucu girişler için gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
This Graduate Thesis is concerned with the active vibration control of a six-degree-of-freedom-structure, which is effected by earthquakes. To obtain desired time history and frequency responses for solution of active vibration control problem, linear matrix inequality (LMI) based output-feedback dynamic H? controller and state-feedback H? controller is designed in this thesis. The time history of ground motion of the El-Centro, Kobe and Kocaeli earthquakes, which are disturbance inputs, are applied to modeled structure. At the end of the Graduate Thesis, the time history of the storey displacements and accelerations; the time history of all storeys pick to pick displacements and accelerations; variety of controller force and frequency responses of both controlled and uncontrolled cases are presented and results are discussed. Performance of the designed two types of controllers have been shown for the different loads and disturbances using ground motion of the El-Centro, Kobe and Kocaeli earthquakes.