İlkokul 4. ve 5. sınıf öğrencilerinde Türkçe dersi bilişsel alanla ilgili hedeflerin gerçekleşme düzeyi
- Tez No: 4573
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEYSEL SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, ilkokul 5. sınıf öğrenci lerinde okuduğunu tam ve doğru olarak anlama ile yazım kurallarını uygulama yönünden ilkokul 4. sınıf öğren cilerine göre anlamlı bir fark olup olmadığının orta ya konulmasıydı. Bunun için, öncelikle, okuduğunu anlama yetene ği ve yazım kurallarını uygulama becerelireni yoklayan çoktan seçmeli bir test araştırmacı tarafından gelişti rilmiştir. Geliştirilen bu test Şentepe İlkokulu' nda 4. ve 5.“ sınıf şubeleri arasından seçilen 100' er öğren ciye uygulanmıştır. örneklemi oluşturan öğrencilerden elde edilen verilere göre, her iki grubun gerek okudğunu anlama testi, gerekse yazım kurallarını uygulama testinden al dıkları puanların aritmetik ortalaması ve standart kay ması hesaplanmıştır. Grupların başarı ortalamaların karşılaştırılmasında ”t" test kullanılmıştır. Verilerin analizi sonunda şu sonuçlar elde edil miştir: Okuduğunu tam ve doğru olarak anlama yeteneği yönünden 5. sınıf öğrencilerinin 4. sınıf öğrencile rine göre daha başarılı oldukları görülmüştür. Bu du- JI1IV rum, iki grup arasında okudğunu tanı ve doğru olarak an lama yönünden anlamlx bir fark olduğu şeklinde yorum lanmıştır. Buna göre birinci denence kabul edilmiştir. Yazım kurallarının uygulanması yönünden de 5. sınıf öğrencilerinin 4. sınıf öğrencilerine göre daha başarılı oldukları görülmüştür. Bu durum da, iki grup arasında, yazım kurallarını uygulama beceresi yönünden anlamlı bir fark olduğu şeklinde yorumlanmıştır. Buna göre, ikinci denence de kabul edilmiştir. Verilerin tam öğrenme açısından değerlendiril mesi sonucunda ise, 5. sınıf öğrencilerinin gerek oku duğunu anlama, gerekse dilbilgisi kurallarını uygula mada tam öğrenmenin 0.70'lik alt sınırına bile ulaşa madıkları görülmüştür. Buradan da okullarımızdaki Türk çe öğretiminin yetersiz olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this present study is to determine whether there is meaningful difference between the 5 th and 4 th year students Of the primary schools on reading comprehension and writing skills as capitalization, punctuation and spelling in Turkish Language. In order to do this/a test which measures the ability of reading comprehension, punctuation, capitaliza tion and spelling was preparad. The test was administered to a sample group of 200 students in each of the 5 th and 4 th grades drawn randomly out of 600 students at Şentepe Primary School in Ankara. The arithmetic means and standart deviations of the data gathered from the both sample groups were calculated and the“t”test was used in order to compare the samples. The results of the tests were as follows: It was found out that the 5 th year students were significantly more successful than the 4 th year students on reading comprehension. This means that there is a meaningful difference between the 4 th and _ the 5 th year students on comprehending a reading text fully and clearly. On the punctutation, capitalization and spelling the test, the 5 th grade students were also moreVI successful than the 4 th grade students. This also means that there is a meaningful difference between the 5 th and the 4 th grade students. When data were considered from the Mastery Learning point of view it was found out that the 5 th year students were not able to reach the 0.70 lower limit of Mastery Learning on reading comprehen sion, punctutation, capitalization and spelling. If was concluded that the teaching of Turkish Language in primary schools it not sufficient.