İki sağlık eğitim araştırma bölgesinde kısa hesaplama teknikleri ile çocukluk çağı ölümlülüğünün değerlendirilmesi (Etimesgut-Kayseri)
- Tez No: 30258
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜNEVVER BERTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Epidemiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
VIII. ÖZET Kesitsel tipte olan bu araştırma Etimesgut ve Kayseri Sağlık Araştırma Bölgeleri'nde yürütülmüştür. Uygun formül kullanılarak örnek büyüklüğü belirlenmiş ve örnek seçimi küme örnekleme yöntemi ile yapılmıştır. Araştırmada veriler yüzyüze uygulanan anket formu ile derlenmiştir. Toplanan verilerin kalite kontrolunda kısa hesaplama yöntemleri kullanılmasına engel bir durumla karşılaşılmamıştır. Brass yöntemi ile elde edilen tahminlere göre, Etimesgut'ta araştırma tarihinden 15 yıl öncesinden başlayarak, 2 yaş ve 5 yaş altı ölme olasılıklarında zaman içinde önemli bir düşüş olduğu belirlenmiştir. Bu bölgede 1975 yılında binde 170 olan 5 yaş altı ölme olasılığı 1986'da binde 65'e düşmüştür. Aynı seyir 2 yaş altı ölme olasılıklarında da gözlenmektedir (1975'te binde 158'den, 1986'da binde 60'a). Kayseri Bölgesi'nde de her iki hızda benzer şekilde bir düşüş saptanmıştır (5 yaş altı ölme olasılığında binde 152'den binde 83'e, 2 yaş altı ölme olasılığında binde 139'dan binde 74'e). Bir önceki doğum tekniği kullanılarak yapılan tahminlere göre ise, araştırma tarihinden yaklaşık iki yıl öncesine denk gelmek üzere, 1 yaş altı ölme olasılığı Etimesgut'ta binde 25 Kayseri'de binde 38, 2 yaş altı ölme olasılığı Etimesgut'ta binde 26 Kayseri'de binde 41, 5 yaş altı ölme olasılığı Etimesgut'ta binde 28 Kayseri'de binde 45 olarak bulunmuştur. Hemen tüm hanehalkı araştırmalarına bu tahminler için gerekli olan verinin toplanmasında kullanılan mortalite modülünün eklenerek çocukluk çağı ölümlülüğünün hızla hesaplanabileceği ve bu yöntemlerin sağlık ocağı hekimlerine öğretilmesi ile hekimlerin kayıtlara bağlı kalmaksızın karşılaştırabilir ölme olasılıkları hesabetmesinin sağlanabileceği düşünülmektedir. 75
Özet (Çeviri)
SUMMARY This cross-sectional study was carried out in Etimesgut and Kayseri Health and Research Districts in 1990. The sample size was determined by the sample size formula and sample selection by cluster sampling. Data collection was by the interviewing technique. While editing the data, there was no problem for using short estimating techniques in calculating childhood mortality. According to estimations by the Brass method, from fifteen years before the survey in Etimesgut, there was an important decline in under 2 and under 5 mortality in time. Under 5 mortality decreased to 65 per thousand in 1986 from 170 in 1975 and a similar decline was observed in under 2 mortality (158 per thousand in 1975 to 60 per thousand in 1986). In Kayseri District a parallel decline was observedin the two rates (under 5 mortality decreased to 83 from 152 per thousand, and under 2 mortality to 74 from 139 per 1000). Using the preceding birth technique, infant mortality was 025 % in Etimesgut, and 038 % in Kayseri Districts; under 2 mortality was 026 % and 041 %, and under 5 mortality 028 % and 045 %, respectively, in two years before the survey date. It was thought that childhood mortality could be easily estimated by adding the mortality module used for gathering the necessary data for these estimations to almost all household surveys, and without depending the records, by training health centre physicians to use these techniques, comparable rates could be estimated.