Gemi ıslak alanının ısı değiştirici olarak kullanılmasına yönelik sayısal ve analitik inceleme
Numerical and analytical investigation oriented ship hull wetted area like heat exchanger
  1. Tez No: 302575
  2. Yazar: AHMET YURTSEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN ÜST
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Marine Engineering, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Son zamanlarda enerji verimliliğine verilen önem gemi inşaat sektöründe de derinden görülmektedir. Gemi ana makinelerinde enerji ve maliyet düşürücü birçok önlem uygulanmaktadır. Bu uygulamaların en temel olanları emisyon düşürücü ve ısıl önlemlerdir. Bilindiği gibi enerjinin en kalitesiz formu ısı enerjisidir. Mekanik veya kimyasal enerjinin ısı enerjisine dönüşmesi tüm proseslerde kaçınılmazdır. Bu nedenle enerji verimliliğinin artırılması için etkin ısıl yönetime ihtiyaç duyulmaktadır.Bu çalışmada gemi ana makine ceket suyu soğutması için mevcut deniz suyu soğutma devresi haricinde bir konsept tasarlanmakta ve böylelikle bu ısıl yönetim daha etkin bir şekilde sağlanmaktadır. Deniz suyu devresinin bertaraf edilmesi hem kurulum ve bakım-tutum maliyeti hem de devrenin canlı kalması için harcanacak enerjiden tasarruf edilmesini sağlamaktadır. Çalışmada modelin CFD ve analitik yönlemlerle simulasyonu yapılmakta, 5.14 m/s, 2.57 m/s , 0.1028 m/s gemi hızlarında ve deniz suyu 0 ile 40 C arasında 9 sıcaklık değerinde değiştirilerek sonuçlar elde edilmiş bu sonuçlar analitik sonuçlarla kıyaslanmıştır. Sonuç olarak bu konseptin istenilen soğutma yükünü karşılayabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Recently, Importance of energy efficiency has been realized obviously in naval architecture. Many precautions have been practiced for reduction of energy and expenditure in ship main engines. The best known examples of these applications are thermic and emission reducer precautions. Everybody knows that heat energy is the worst form of energy. Mechanical or chemical energy transform heat energy in all processes. Because of this reason to increse of energy efficiency must be used an effective thermic control.With this study, except of current sea water cooling system for jacket water cooling system of ship main engines, a new concept is designed and with this way, thermic control is done more efficiently. Disposal of sea water circuit is enable energy conservation for system configuration and maintenance. Model is examined with CFD and analytic methods, simulation of model is done appropriately, in addition, the results are obtained for three different ship speed (5,14m/s- 2,57 m/s-0,1028m/s) and nine different potential temperature ( between 0 and 40 C ) are found, these results are compared with analytic results. In conclusion, this concept is enough for required cooling load.