Nehir tipi hidroelektrik santrallerde bulanık mantık yöntemiyle risk değerlendirilmesi
Risk assessment of river-type hydropower plants by using fuzzy logic approach
- Tez No: 302640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT KÜÇÜKALİ, YRD. DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI ÖZÖLÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada nehir tipi hidroelektrik santral (HES) proje risklerinin esnek ve kolay bir şekilde değerlendirilmelerini sağlayan yeni bir yöntem uygulanmıştır. Bu yöntem, bulanık mantık prensibine dayanan çok ölçütlü bir risk değerlendirme aracıdır ve yöntemde olasılık hesapları yerine uzman yargıları kullanılmıştır. Şirketlerin kısmen kontrolü altında olan dış riskler çalışma kapsamındadır. Risk faktörleri uzman görüşmeleri, saha çalışmaları ve literatür araştırmaları esas alınarak belirlenmiştir. Bu kapsamda nehir tipi hidroelektrik santral yapımında deneyime sahip bankalarda ve şirketlerde çalışan uzmanlar ile anket yapılmıştır. Anket sonuçları risk faktörlerinin model içindeki ağırlık oranları ve en önemli risk faktörlerini ortaya çıkarmıştır. Yeni risk değerlendirme yöntemiyle bir Risk İndeksi (R) geliştirilmiş ve riskler düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olarak 4 grupta sınıflandırılmıştır. Önerilen yöntemin uygulanabilirliği gerçek bir HES projesi üzerinde test edilmiştir. Önerilen risk analiz yöntemi, yatırımcıların ve proje değerlendirme uzmanlarının kararlarını daha rasyonel bir temele dayandırarak, projenin başarısızlıkla sonuçlanabilmesini önleyebilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, a fuzzy rating tool has been developed for the risk assessment of river-type hydropower plant projects. Expert judgments have been utilized instead of probabilistic reasoning. The methodology is a multi-criteria decision analysis which provides a flexible and easily understood way to analyze project risks. The external risks, which are partly under the control of companies, will be considered in the model. The risk factors will be determined based on the expert interviews, field studies and literature review. The relative importance of the risk factors has been determined from the survey results. The survey has been conducted with the experts that have experience in the construction of river-type hydropower schemes. The survey results revealed the relative importance of the risk factors. The new risk assessment method enabled a Risk Index (R) value to be calculated, establishing a 4-grade evaluation system. Applicability of the proposed methodology has been tested on a real hydropower project. The proposed risk analysis will give investors a more rational basis to make decisions and it can prevent project failure.